"Enter"a basıp içeriğe geçin

Albus Dumbledore :Harry Potter Karakterleri

J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisindeki bir kurgusal karakter olan Albus Dumbledore. Tam ismi Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore (1881-1997) dur.

Yazarın böylesine bilge bir kişiye “Albus Dumbledore” ismin vermesi rastgele yapılmış bir seçim değildir. Albus, Latince “beyaz” anlamına gelir ve bilgelik ile aydınlanmayı temsil eder.

Dumbledore ise “yabanarısı” (İngilizce “bumblebee”) anlamına gelmekle birlikte yazar tarafından özellikle seçilmiştir. Çünkü İngilizce’ de “bumble around”, “etrafta dikkatsizce gezinmek” demektir. Yazar Dumbledore’u yaratırken onun Hogwarts koridorlarında dolaştığını hayal ettiği için bu fiille ilintili bir isim seçmiştir.

Harry Potter serisinde izlediğimiz ve gördüğümüz Dumbledore, zeki, araştırmacı, sakin ve kendini duygularına kaptırmayan çok güçlü bir büyücüdür.İzlediğimizden çok daha fazla bilinmeyen yönleri ve en az bir filme konu olacak hayat hikayesi olmasına rağmen Harry Potter serisinde bunların sadece bir kısmını görmüş geri kalanlar hep muamma olarak kaldığından izleyicinin daha çok merak etmesine ve araştırmasına sebep olmuştur.

Harry potter karakterleri
Harry Potter Karakterleri / Albus Dumbledore

Albus Dumbledore’ un Gençliği

Gençliğinde aşırı güç meraklısı bir kişiliğe sahiptir.Dumbledore’un bir kız kardeşi ve bir erkek kardeşi vardır. Kız kardeşi Ariana,daha küçük bir çocuk iken, 3 erkek muggle çocuk tarafından saldırıya maruz kalmıştır. Bu saldırının şokunu atlatamayan Ariana, bakıma muhtaç kalmıştır. Ve Ariana’nın babası yakalandığında neden saldırdığını anlatmamış ve Azkaban’a yollanmıştır. Ve orada da hayatını kaybetmiştir. Annesi ise bir gün, Ariana’nın ona yardım etmek isterken gücünü kontrol edememesi sonucunda ölmüştür.

Dumbledore daha genç iken Grindelwald  diye bir büyücüyle tanışmış arkadaş olmuştur.Kendilerini güç verilmişler olarak tanımlamaktadır. Onun fikirlerinin Dumbledore’u daha genç iken nasıl etkilediğini kendisi daha sonra Harry’ye itiraf etmiştir. Dumbledore, arkadaşı Grind kardeşi Aberforth, Ariana’ya bakması gerektiğini ona soylediğinde kız kardeşini de seyehatlerine almayı düşünmüştür. Bu fikri hiç sevmeyen Grindelwald sinirlenip Aberforth’a asasını çekmiştir. Sonra üçü birlikte orada düello etmeye başlamışlar ve kız kardeşi o düello sırasında hayatını kaybetmiştir. İçlerinden hangisinin Ariana’nın ölümüne sebep olan laneti yaptığını hiç öğrenememişlerdir.

Grindelwald, bir zamanlar Dumbledore’un aşık olduğu adamdır. Arkadaşı değildir. Karanlık bir büyücü olan Grindelwald uzun süre Dumbledore’ u etkisi altına alsa da kız kardeşinin ölümünden sonra her şey Dumbledore için değişmiştir. Ariana’nın ölümünden sonra her türlü haksızlığa karşı savaşmaya başlamıştır.Muggle haklarını savunmuş ve muggle doğumluları korumuştur. İleriki zamanlarda Grindelwald’ı kendisi yenmiştir. (Görenler tarafından Dünya’nın en büyük düellosu olarak söylenir.) Sevgiye bu kadar çok inanan Dumbledore, Grindelwald aldatmıştır.

Albus Dumbledore’ un Büyücülük Yetenekleri

Albus Dumbledore büyücülük
Albus Dumbledore/ Büyücülük Yetenekleri

Dumbledore’un olağanüstü sihir yeteneği gençken farkedilmiştir. FYBS sınavına da giren Hogwarts Sınav Kurulu Başkanı Griselda Marchbanks, okul çağındaki Dumbledore’un Tılsımlar ile Biçim Değiştirme büyüleri üzerinde “Daha önce bir asayla yapıldığına hiç şahit olmadığı şeyler yaptığına” tanık olmuştur. Bazı okuyucular da, onun 1894’ten önceki Üç büyücü Turnuvalarında (yüz yıldır yapılmamıştı) bir başarı göstermiş olabileceğine inanıyorlar.

Felsefe Taşı kitabında Hermione Granger, Dumbledore’un Gryffindor’dan mezun olduğunu söylemiştir. Ayrıca Ateş Kadehi kitabında da Harry ile Gryffindor yatakhanesinde konuşurken demiştir ki “Bu perdeleri hiç sevemedim. 4. sınıftayken onları ateşe vermiştim, tabi kazayla” demiştir. Bu da onun Gryffindor’dan mezun olduğunu gösterir. Mezuniyetinden bilinmeyen bir süre kadar sonra, okula Biçim Değiştirme ve Bina Başkanı olarak geri dönmüş, ayrıca okula öğrenci alımlarına yardım etmiştir.

Büyüceşura’nın başbüyücüsü olmasının yanı sıra, Uluslararası Büyücü Konfederasyonu’nun başkanlığını üstlenmiştir. Ancak bu görevlerini, Cornelius Fudge hükümeti sırasında, Sihir Bakanlığı, Voldemort’un geri döndüğünü kabul edene kadar bırakmıştır. Yaşamı boyunca ona birçok kez teklif edilen Sihir Bakanı koltuğunu her seferinde reddetmiştir. Birinci sınıf Merlin Nişanı’na sahiptir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın kurucusu ve başkanıdır.

Dumbledore aynı zamanda, Felsefe Taşı’nın bilinen tek yapımcısı olan Nicholas Flamel ile çalışmış ünlü bir simyacıdır. Ayrıca Ejderha kanının on iki farklı kullanılışını da keşfetmiştir. Gubrathia Ateşi (sönmeyen ateş) yaratabilir. Patronus’unun Anka Kuşu olduğu bilinmektedir. Silah seçimini ateşten yana yapmayı tercih eder bunlar; (Voldemort’la düellosunda onu ateşten bir iple bağlamıştır. Genç Tom Riddle’a sihirsel kabiliyetlerini gösterirken, Riddle’ın gardolabının alev almasını sağlamış; mağarada Inferius’ları uzak tutmak için ateş kullanmıştır.) Dumbledore, patronus ile mesaj gönderme üzerine, sadece Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyelerine öğrettiği bir metod geliştirmiştir. Hayal Bozan büyüsü konusunda en yetenekli büyücüdür. Görünmezlik Pelerini’ne ihtiyaç duymadan görünmez olabilir. Zihnibend (Occlumancy) ve Zihnifendette (Legilimency)’de en yetenekli büyücüdür.

Dumbledore asasız büyü yapma yeteneğine sahip bir büyücüdür. Hatta tüm kalkan, lanet ve büyüleri asasız yapabilmektedir. (Harry Potter 3. yılında Hufflepuff – Gryffindor maçında Ruh Emicilerle karşılaşıp aşağı düşerken Dumbledore zamanı yavaşlatıp Harry Potter’ı kurtarmıştır.)Harry Potter’ın 5. yılında Esrar Dairesi’ndeki savaşta Dumbledore savaşın bulunduğu odaya geliyor ve ufak bir bilek hareketi ile tüm Ölüm Yiyenler’i görünmez bir iple duvarlara doğru yapıştırıyor (karşı buharlaşma büyüsü) ve onların Azkaban’a gitmesini sağlıyor. Harry Potter’in 6. yılında birçok lanet ve Karşı buharlaşma büyüsü ile Hogwarts’ı koruma altına almıştır. Karşı buharlaşma büyüsü oldukça zor bir büyüdür ve bu büyüyü Voldemort dahi aşamamıştır; çünkü Hogwarts’ın içine hiçbir türlü girememişlerdir. Dumbledore anılara büyük önem vermiştir; onları hem bir silah, hem de bir araştırma aracı olarak kullanmıştır. 6. kitapta, anıları Harry Potter’a Tom Riddle’ın nasıl Lord Voldemort’a dönüştüğünü, ve Hortkuluk (Horcrux) yapmasına giden yolda neler yaşadığını göstermek için kullanmıştır.

Albus Dumbledore’ un Ölümü

Dumbledore ölümü
Albus-Dumbledore-Ölümü

Dumbledore, Lord Voldemort’un korktuğu yegane en büyük büyücüdür. 116 yıl yaşamıştır. Altıncı kitapta (Melez Prens) Severus Snape tarafından Avada Kedavra lanetiyle öldürülmüştür. 1944-1997 tarihleri arası Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun müdürlüğünü yapmıştır.

Ünlü büyücünün mavi gözleri, gri renkte saçları ve sakalları, çok uzun ve kancalı bir burnu ve uzun parmakları vardır. Yarım ay çerçeveli gözlükleri ve şaşalı cübbeleri ilk göze çarpan şeylerdir. Sol dizinin üstünde Londra metro’sunun haritasını gösteren, düellodan kalma bir yara izi vardır. Dumbledore Çikolatalı Kurbağa kartına göre oda müziği ve on lobutlu bowlingden hoşlanmaktadır.

Sihirli ya da sihirsiz bütün şekerli yiyeceklere karşı bir zaafı vardır. Ofisini koruyan heykelin şifresini de genellikle bu tatlı isimlerinden seçer. Bertie Bott’un Binbir Çeşit Şekerlemelerini gençliğinde kusmuk tadında bir tane yediğinden beri sevmemektedir. İlk kitabın sonunda revirde Harry’ye gelen şekerlemelerden tekrar 1 tane yemiştir ve bu da kulak kirli çıkmıştır. Ancak, Bertie Bott 1930 doğumlu olduğu için, Dumbledore’un “gençlik” ile neyi kastetitiği anlaşılamamıştır. En sevdiği tatlar Böğürtlen ve Marmelat’tır. Dumbledore, aynı zamanda bir örgü meraklısıdır.

Film ve dizi karakterleriyle ilgili diğer yazılarımızı okumak için tıklayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir