"Enter"a basıp içeriğe geçin

Arı Maya Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Arı Maya karakteri, Alman yazar Waldemar Bonsels tarafından 1881 yılında yazılmış olan bir çocuk kitabıdır. 1975 yılında ilk olarak Japonya’da çizgi diziye uyarlanmıştır. Büyük ilgi çeken Arı Maya, Japonya’nın ardından Almanya, Fransa, Polonya ve Türkiye’de de yayınlanmıştır.

Ülkemizde ilk olarak 1994 yılında Can Yayınları Çocuk Kitapları Dizisi tarafından kitabı basılan Arı Maya, küçük yaştaki okuyucuların ilgi odağı olmuştur.

Dünyaca ünlü çizgi dizi Arı Maya’nın, Fransa’daki bir stüdyoda 78 bölümlük yeni versiyonları çekilmiş ve 2012 yılından itibaren ülkemizde bu yeni versiyonları TRT Çocuk tarafından yayınlanmaya başlamıştır.

Kitap rafları ve televizyon ekranlarıyla sınırlı kalmayan Arı maya beyaz perdedeye de aktarılmış ve 2014 yılında Arı Maya isimli animasyon türündeki filmle izleyici karşısına çıkmıştır. Aynı yıl Türkiye’de de gösterime giren film ülkemizde de büyük izlenme oranına sahip olmuştur.

Arı Maya, ülkemizde büyük bir ilgiyle takip edilmekte ve günümüzde hala TRT Çocuk ekranlarında yayınlanmaktadır.

Arı Maya’nın Karakterleri Kimlerdir?

Çizgi dizinin ana karakteri olan Arı Maya, neşeli ve meraklı bir bal arısıdır. Willy ise Arı Maya’nın en yakın arkadaşıdır. Arı Maya kadar meraklı ve hareketli olmayan Willy, Arı Maya sayesinde kendini sürekli yeni bir maceranın içinde bulur.

Arı kovanını düzenleyen Bayan Cassandra ise Arı Maya ve Willy’nin öğretmenidir. Gözlük takmasıyla ön plana çıkan Barry ise bir sinektir. Bir karınca olan Albay Paul ise, türüne has çalışkanlık özelliğiyle ön plana çıkar ve çayrdaki diğer karıncaları idare eder.

Arı Maya Karakteri ve Konusu

Arı Maya Karakteri ve Konusu 

Çizgi dizinin konusunu, doğduktan sonra kovanını terk eden Arı Maya’nın başından geçen maceralar oluşturmaktadır. Oldukça meraklı ve hareketli bir karakter olan Arı Maya, kovanını terk etmesinin ardından kimi zaman eğlenceli kimi zaman da tehlikeli maceralar yaşamıştır.

Yaşadığı bu macerada ona eşlik eden dost canlısı karakterler ve onu korkutan karakterler ile aralarında geçen olaylara yer verilmiştir. Bu cesurca maceranın sonunda Arı Maya yaptığı hatalı davranışlarından önemli dersler çıkarmış ve yolculuğu sırasında karşılaştığı dost canlısı karakterlerden hayata dair önemli bilgiler öğrenmiştir.

Çizgi dizide doğa, doğadaki bitkiler, hayvanlar ve diğer bütün canlılar ana karakter olan Arı Maya’nın gözünde nasıl görünüyorsa öyle gösterilmiştir. Böylece izleyici Arı Maya ile empati kurabilmiştir. Arı Maya’nın öğrendiklerini öğrenmiş, yaptığı hatalardan ders çıkarışına daha yakından şahit olmuştur.

Arı Maya karakteri, maceralı yolculuğu süresince hitap ettiği kesime yaşamla ilgili önemli dersler vermeyi amaçlamış ve başarmıştır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir