"Enter"a basıp içeriğe geçin

Baran Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Baran karakteri, 1996 yılında gösterime giren Eşkıya adlı Türk filminin ana karakteridir. Yönetmenliğini Yavuz Turgul’un yaptığı Eşkıya adlı filmde Baran karakterine Şener Şen hayat vermiştir.

Dram türündeki 121 dakika süren film, seyirci azlığı sıkıntısının sıklıkla yaşandığı 1980li yıllardan sonra Türkiye’de gişe patlaması yapmasıyla büyük ses getirmiştir. Bu büyük başarısıyla Eşkıya, Türk sinemasının dönüm noktalarından biri haline gelmiştir.

Baran Karakteri Kimdir?

Eşkıya’nın Konusu Nedir?

Cudi Dağları’nda eşkıyalık yapmakta olan bir grup jandarma tarafından yakalanmıştır ve grubun biri hariç bütün üyeleri ölmüştür. Hayatta kalan tek eşkıya Baran’dır. Uzun süren hapis hayatının sona ermesiyle özgürlüğüne kavuşan Baran karakteri, doğduğu toprakların sular altında kaldığını öğrenir.

35 yıllık hapis hayatı süresince neler olup bittiğini öğrenen Baran, geçmişiyle ilgili araştırmalar yapmak için yollara düşer. Geçmişiyle ilgili bilmediği birçok şey su yüzüne çıkmıştır ve Baran’ın hayatı bambaşka bir hal almaya başlamıştır.

Eşkıya’nın Diğer Karakterleri Kimlerdir?

Baran’ın çocukluk aşkı olan Keje karakterini filmde Sermin Hürmeriç canlandırmıştır. Hapisten çıkan Baran, Keje’nin peşine düşmüş ve onu aramıştır.

Cumali, Baran’ın Keje’yi arama yolculuğu sırasında karşısına çıkmış; pavyonlar ve kumarhaneler arasında yaşam süren genç bir adamdır. Cumali, dış dünyadan bi haber Baran’a İstanbul macerasında yol göstermiş ve Keje’yi ararken yardım etmiştir. Filmde Cumali karakterini Uğur Yücel canlandırmıştır.

Baran’ın hapse düşmeden önceki yaşantısında en yakın arkadaşı olan Berfo, Baran’ın altınlarını çalıp Keje’yi babasından almış ve Baran’ın hapse düşmesine sebep olmuştur. Hapisten çıktıktan sonra bu gerçekleri öğrenen Baran, Berfo’dan intikamını almıştır. Filmde Berfo karakterine Kamran Usluer hayat vermiştir.

Eşkıya’nın Konusu Nedir?

Eşkıya, en yakın arkadaşının ihaneti sonucu hapse düşen Baran’ın hapisten çıktıktan sonraki yaşantısını dramatik bir şekilde gözler önüne serer. Çocukluk aşkı Keje’nin en yakın arkadaşı Berfo tarafından kendi altınları ile satın alındığını öğrenen Baran, Berfo’nun peşine düşer.

35 yıl boyunca görmediği dış dünyadan habersiz olan Baran, Cumali ile karşılaşır. Uyuşturucu satıcısı olan Cumali’ye bir şekilde yardım ettikten sonra Cumali’nin arkadaşlığını kazanır. Baran, İstanbul’da kendisine rehberlik eden Cumali ile birlikte Berfo’yu bulur.

Zengin ve saygın bir iş adamı haline gelmiş olan Berfo ile yüzleşen Baran, yıllar sonra Keje’yi görür ve onu kurtaracağına söz verir. Cumali’nin Keje’yi kurtarma yolunda öldürülmesi üzerine Baran, önce Berfo’yu daha sonra Cumali’nin ölümüne sebep olanları öldürür.

Beyoğlu çatılarında saklanan Baran bir gün polislerin etrafını kuşatması üzerine kendisini koruduğuna inandığı muskayı yoklar ve üzerinde olmadığını görür. Bunu bir ölüm işareti sayan Baran, çatıdan kendini atarak hayatına son verir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir