"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bart Simpson Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Bart Simpson karakteri, orijinal adı The Simpsons olan, Simpsonlar isimli animasyon dizisinin ana karakteridir. 1989 yılında Fox TV’de yayınlanmaya başlayan Simpsonlar, yaşadıkları toplumu ve kültürü mizahi bir şekilde eleştiren bir ailenin yaşantısını anlatmaktadır. Bart Simpson ise bu ailede yer alan ve dizinin ana karakteri olan on yaşındaki bir erkek çocuğudur. Simpsonlar denildiğinde akla gelen ilk karakter olan Bart Simpson kısa zamanda dünyaca ünlü bir fenomen haline gelmiştir.

Dünyanın birçok yerinde yayınlanan ve oldukça ses getiren Simpsonlar, beyaz perdede de izleyici karşısına çıkmıştır. 2007 yılında tüm dünyada gösterime girmiş olan Simpsonlar: Sinema Filmi Altın Küre En İyi Animasyon Film Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

Yayınlanmaya başladığı günden itibaren oldukça beğenilmiş ve izlenmiş olan Simpsonlar;  Emmy Ödülü, Peabody Ödülü ve Annie Ödülü gibi birçok ödül almış ve başarılarıyla Hollywood Bulvarı’nda bir yıldız sahibi olmuştur.

Simpsonlar Karakterleri Kimlerdir?

Bart Simpson karakteri, Simpsonlar ailesinin on yaşındaki oğludur. Yaramazlığı ve asiliği ile ön plana çıkan Bart, otoriteye saygısızlığıyla da bilinir.

Homer Simpson, Simpsonlar ailesinin babasıdır.Bir fabrika işçisi olan Homer, beceriksiz, tembel ve rutin bir yaşantısı olmasına rağmen olağanüstü deneyimler yaşamasıyla da bilinir.

Marge Simpson, Simpsonlar ailesinin annesidir. Mavi saçıyla ön plana çıkan Marge, sabırlı ve iyi niyetli bir karakterdir.

Simpsonlar ailesinin ortanca çocuğu olan Lisa, sekiz yaşında bir kız çocuğudur. Son derece zeki bir karakter olan Lisa birçok farklı şeyi desteklemesiyle ve saksafon çalmasıyla bilinir.

Simsonlar’ın en küçük üyesi olan Maggie henüz konuşamayan bir bebektir. Emziğiyle ve kendisine büyük gelen elbisesiyle ön plana çıkmaktadır.

Simpsonlar’ın iki evcil hayvanı bulunmaktadır. Bunlardan Santa’s Little Helper ailenin tazı cinsindeki köpeğidir; Snowball V ise ailenin kedisidir.

Simpsonlar’ın Konusu Nedir?

Simpsonlar’ın Konusu Nedir?

Simpsonlar, nerede olduğu tam olarak bilinmeyen ve kurgusal bir şehir olan Springfield’de yaşayan beş kişilik bir ailedir. Dizide ise bu ailenin yaşadığı günlük olaylar anlatılmaktadır. Tipik Amerikan orta sınıf ailesinin yaşantısı Simpsonlar ile mizahi bir şekilde gözler önüne serilmiştir.

Dizide yer alan tüm karakterler birer sembol niteliğindedir. Örneğin, Bart Simpson asi ve yaramaz oluşuyla bilinen bir karakterdir. Dizide ele alınan Bart’ın aile ve okul yaşantısı ise Bart yaşındaki çocukların toplum içerisindeki genel durumunu, aileleriyle ilişkilerini ve eğitim yaşantılarını temsil etmektedir.

Homer ise bir nükleer santralde işçidir ve Homer üzerinden dizide çevre sorunları ve modern toplum eleştirileri yapılmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir