"Enter"a basıp içeriğe geçin

Demir Adam Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Özgün adı Iron Man olan Demir Adam karakteri, çizgi roman şirketi Marvel Comics tarafından yayımlanan ve Stan Lee tarafından yaratılmış olan kurgusal karakterdir.

İlk olarak 1963’te Tales of Suspense isimli çizgi romanın “Iron Man is Born” isimli sayısında görülen Demir Adam, yine 1963’te Thor, Hulk, Ant-Man ve Wasp isimli kahramanlarla birlikte kendi ekibi olan Yenilmezler’i kurmuştur. 1968’de ise kendi adıyla bir çizgi roman serisine sahip olmuştur.

Demir Adam’ın elde ettiği şöhretin asıl sebebi ise 2008 yılında gösterime giren Demir Adam filmi olmuştur. Yönetmenliğini Jon Favreau’nun yaptığı filmde Demir Adam karakterine Robert Downey Jr. hayat vermiştir.

Film dünyanın birçok yerinde gösterime girmiş ve izlenme rekorları kırmıştır. En iyi görsel efektler ve en iyi sesler dallarında Akademi Ödülleri’ne aday olmuştur. Ödül kazanamamasına karşın Marvel’ın en iyi süper kahramanlarından biri haline gelmiştir.

2010 yılında ise serinin ikinci filmi olan ve yönetmenliğini yine Jon Favreau’nun yaptığı Demir Adam 2 gösterime girmiştir.

Serinin üçüncü ve son filmi olan Demir Adam 3 ise 2013yılında gösterime girmiş, yönetmenliğini ise Shane Black yapmıştır.

Demir Adam’ın Karakterleri Kimlerdir?

Ana karakter Demir Adam, Tony Stark adındaki bir milyarderdir. Tony, kendisi için icat ettiği çok fonksiyonlu zırhı ile üstün yeteneklere sahip olmuş ve Demir Adam adını almıştır.

Pepper Potts, Tony Stark’a hem işlerinde hem de özel yaşantısında asistanlık yapan ve Tony’nin Demir Adam olduğunu bilen bir karakterdir. İlerleyen zamanlarda Demir Adam ile aşk yaşayan Pepper karakterine Gwyneth Paltrow hayat vermiştir.

Savaş Makinesi, Demir Adam 2 filminde ortaya çıkmış bir süper kahramandır. Albay James Rhodey tarafından yönetilen Savaş Makinesi karakterini Don Cheadle canlandırmıştır.

Obadiah Stane, Tony Stark’ın ortağıdır. Tony’nin Demir Adam olmasının ardından ona düşman olmuş ve kendisine Demir Adam’ınkine benzer bir zırh üretmiş ve Demir Adam ile savaşmıştır. Obadiah karakterini Jeff Bridges canlandırmıştır.

Demir Adam Karakteri ve Konusu

Demir Adam Karakteri

Milyarder ve mucit olan Tony Stark, bir silah üretir ve tanıtımını yaptıktan sonra dönüşte teröristlerce alıkonur.Tony ile birlikte tutsak edilen Yinsen isimli karakter Tony’nin göğsüneyaralanmasının üzerine  bir akü yerleştirmiştir.

Kendisini tutsak eden teröristler Tony’den silah yapmasını isterler. Onlara silah yapıyormuş gibi davranan Tony ve Yinsen birlikte çok fonksiyonlu demirden bir zırh icat eder.Teröristler durumu anlayınca Yinsen kendini feda eder ve Tony onlardan kurtulur.

Yaşadığı bu maceranın ardından artık silah üretmeye son veren Tony değişmiştir. Kendisi için tasarladığı zırhı geliştirmiş ve Afganistan’a giderek oradaki teröristleri etkisiz hale getirmiştir.

Tony’nin ortağı olan ve başından beri şirketin kontrolünü ele geçirmek isteyen Obadiah, Tony’nin bu dönüşümünden memnun kalmamış ve ona düşman kesilmiştir. Tony’nin zırhına benzer bir zırh tasarlayan ve buna  Iron Monger adını veren Obadiah, Demir Adam’la savaşmıştır. Obadiah’ı öldüren Demir Adam ise kimliğini açıklamıştır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir