"Enter"a basıp içeriğe geçin

DR House Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

DR House Karakteri Gregory House, 2004 yılı yapımlı House isimli TV dizisinin ana karakteridir. Katie Jacobs’un yönetmenliğini yaptığı 8 sezonluk dizi 2012 yılına kadar devam etmiştir. Dizinin ana karakteri olan House’u ise Hugh Laurie canlandırmıştır.

Bölümlerinin çoğu Century Ctiy’de çekilen dizi sevilerek izlenmiş ve baş rol oyuncusu Hugh Laurie, House rolündeki başarısıyla 2006 ve 2007 yıllarında iki kez Altın Küre Ödülü kazanmıştır.

Dr. House, ülkemizde de geniş bir izleyici kitlesine ulaşmış ve 2019 yılında Hekimoğlu adıyla bir Türk dizisine uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Hülya Gezen’in yapmış olduğu dizide House karakterini canlandıran oyuncu Timuçin Esen olmuştur. Hekimoğlu hala yayın hayatını sürdürmektedir.

Dr. House Karakterleri Kimlerdir?

House, New Jersey’deki Princeton Hastanesi’nin uzman doktorudur. Uzmanlık alanı bulaşıcı hastalıklar olan House, teşhisi konulamayan hastalıkları ekibiyle birlikte iyileştirmesiyle ünlüdür. Oldukça başarılı bir doktor olan House, asi ve kural tanımaz bir karakterdir. Bu özelliği yüzünden de birçok defa uyarı almış hatta hastane değiştirmek durumunda kalmıştır.Bir ayağında aksaklık olmasıyla bilinen House, bastonuyla tanınır.

Lisa Cuddy, Princeton Hastanesi’nin yöneticisidir. House’un asi ve kural tanımaz karakterini oldukça iyi bilen Lisa, buna rağmen House’u idare edebileceğini düşünür ve işe alır. Dizide Lisa karakterini Lisa Edelstein canlandırmıştır.

James Wilson, House’un en yakın arkadaşı ve onkoloji bölümünün başkanıdır. House’un aksine James oldukça sevilen ve saygın bir doktordur. Bu iki zıt karakterin yakın dostluğu etraflarındakilerin kafasını karıştırmaktadır. Dizide James karakterine hayat veren oyuncu Robert Sean Leonard’dır.

Eric Foreman, bölüm başkan yardımcısı ve nöroloji uzmanıdır. Akademik yaşantısında ve meslek hayatında hep daha iyi olmakla ön plana çıkmıştır.House’un davranışlarına karşı çıkan Eric zamanla ona benzediğini fark etmiştir. Eric Foreman karakterini canlandıran oyuncu Omar Epps’tir.

Allison Cameron, dizinin başlarında House ile romantik bir ilişkiye sahip olan karakterdir. Ancak daha sonraları yoğun bakım uzmanı olan Robert ile yakınlaşmış ve onunla evlenmiştir. Dizide Allison’a hayat veren oyuncu Jennifer Morrison’dur.

Dr House Karakteri ve Konusu

Dr House Karakteri ve Konusu

Dizide Gregory House isimli kuralları ihlal eden ve başına buyruk doktor birçok hastaneden davranışları sebebiyle uzaklaştırılmıştır. Davranışlarının bir nebze görmezden gelindiği Princeton Hastanesi’nde göreve başlamasıyla birlikte olaylar gelişir.

Hastanede kurduğu üç kişilik ekibi ile House, teşhisi konulamayan hastalıkları iyileştirir. Dizide House’un hastanede çalışan diğer doktorlarla ilişkileri, hastalarıyla olan diyalogları ve bireysel yaşantısı mizahi bir dille izleyiciye sunulmuştur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir