"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fatma Dizisi: Konusu ve Karakterleri

Netflix Türkiye, son dönemde orijinal dizi ve film yapımlarına ağırlık vermeye başladı. 2021’in en çok merak edilen Netflix dizilerinden Fatma dizisi ise, geçtiğimiz günlerde izleyici ile buluştu. Başrolünde Burcu Biricik’in yer aldığı psikolojik gerilim türündeki Fatma dizisi yayınlandığı ilk günden buyana dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bir temizlik işçisinin seri katil olma hikayesini anlatan dizinin detaylarını birlikte inceleyelim.

fatma dizisi

Fatma dizisi konusu

Temizlik işleri ile ilgilenen Fatma karakterinin hayatı, bir süre önce hapishaneden çıkan ancak ortalarda görünmeyen kocası Zafer’in kaybı nedeni ile bir anda alt üst olmasını anlatmaktadır.
Kocasını aramaya başlayan Fatma kendisini beklenmedik bir cinayetin içinde bulurken diğer yandan kocası Zafer’in birtakım karanlık işler ile bağlantılı olduğunu öğrenmiştir. Bu bağlantıyı öğrenmesi ile hayatı tehlikeye giren Fatma’nın ise hayatta kalabilmek için yapması gereken şey can almaya devam etmektir. Cinayetlere devam eden ancak artık bu durumu hayatında yaşadığı zorluklara karşı bir intikam olarak gören Fatma, cinayet işlerini sıradan bir iş olarak görmektedir. Bir yandan temizlikçi kadın olarak cinayet işlemeye devam eden ana karakter diğer yandan da kocasını aramayı ihmal etmemektedir.

Türkiye’de birçok olayı içselleştirmemize neden oluyor. Psikolojik olarak insanda birçok duyguyu uyandıran dram, polisiye ve aksiyon öğeleri içeren Fatma dizisi bambaşka bir dünyaya boyut açıyor.

Sıradan bir insanın nasıl bir seri katile dönüşebileceği ve bir annenin neler yaşayabileceğini anlatan Fatma, günümüz yaşantısından birçok öğeyi barındırmasıyla beraber; “Her gün yanından geçtiğimiz insanları anlamamıza” neden oluyor. Birçok travma yaşamış insan ne hale gelir düşünmemizi sağlıyor.

Fatma dizisi yorumları daha çok Burcu Biricik’in oyunculuğunun konuşulduğunu gördüm efem. Hani derler ya varını yoğunu ortaya koymuş, karaktere bürünmüş. Gerçekten öyle. Dizi ile ilgili diğer yorumum ise bölümlerin daha fazla olması gerektiği, Fatma’nın cinayetleri işlemedeki motivasyonunun daha ağır işlenmesinin mantık hatalarını azaltacağını düşünüyorum çünkü bir çok mantık hatası olduğunun izleyenler farkındadır. Zira Fatma “görünmez” de her olaydan böyle sıyrılması pek mümkün görünmüyor. Bazı yerlere o kadar kolayca girip çıkması, mobese kameralarının nedense onun yüzünü çekmemesi izleyiciyi düşündüren kısımlar.

Fatma, son dönemde Türkiye’de artan kadın cinayetleri, cinsel tacizler, şiddet ve sınıf ayrımını işlemesi nedeniyle gerçekten cesaretli bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz durumları haberlerde sürekli okuyup, Twitter’dan tepki gösterip sonra ne oldu bu insanlara demiyoruz.

FATMA DİZİSİ OYUNCULARI

Burcu Biricik – Fatma Yılmaz

Uğur Yücel

Mehmet Yılmaz Ak – Bayram

Hazal Türesan – Mine

Olgun Toker

Gülçin Kültür Şahin

Deniz Hamzaoğlu

Çağdaş Onur Öztürk

Melis Sezen

Şehsuvar Aktaş

Didem İnselel

Mustafa Konak – Fatma’nın oğlu

Hayatlarımızdan birer parça bulabileceğimiz Netfilixin Türk yapımları arasında mutlaka izlenmesi gereken bir dizi olduğunu düşünüyoruz. Mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz.

Netfilix dizi ve filmler hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizi incelemeyi unutmayın.

 

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir