"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hafize Ana Karakteri İle Gönüllere Taht Kuran Adile Naşit Kimdir?

Last updated on Aralık 12, 2020

Hafize Ana karakteri, Türk sinema tarihinin en önemli karakterlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Adile Naşit tarafından özel olarak canlandırılan bu karakter, Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eserinden uyarlanmıştır. İzleyiciler tarafından son derece sevilen bu karakter, zamanla Adile Naşit ile özleşmiştir. Peki, Hafıza Ana karakteri ile gönüllere taht kuran Adile Naşit kimdir? İşte, merak edilen bu sorunun detaylı yanıtını…

Adile Naşit Kimdir?

Adile Naşit Kimdir?

Adile Naşit, bir diğer bilinen adı ile Adela Özcan, 17 Haziran 1930 tarihinde İstanbul da dünyaya gelmiştir. Türk sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olan Adile Naşit, sanat hayatına 14 yaşında iken tiyatro ile başlamıştır.

Başarılı oyuncu tiyatro da gösterdiği unutulmaz performans ile kısa süre içerisinde Yeşilçam’a transfer olmuştur. İlk olarak 1947 yılında Yara filmi ile beyaz perdeye merhaba diyen ünlü oyuncu, asıl sıçrayışını 1970’li yıllarda yapmıştır.

Kariyeri boyunca gösterdiği unutulmaz performanslar sayesinde birçok ödülün de sahibi olan Adile Naşit, Hababam Sınıfın da aldığı Hafize Ana rolü ile gönüllerde yer edinmiştir. 1980’li Yıllara geldiğimiz de tek oğlunu kaybeden Adile Naşit, kendini bu dönemden sonra çocuklara adamıştır.

Adile Naşit, 1980 yıllarından itibaren TRT kanalında yer alan Uykudan Önce programını da sunmuştur. Çocukların çok fazla sevdiği Adile Naşit, bu programdan sonra Masalcı Teyze olarak anılmaya başlanmıştır.

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli oyunculardan biri olan Adile Naşit, 11 Aralık 1987 tarihinde İstanbul da tedavi gördüğü hastanede kalın bağırsak kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Masalcı Teyze ve Hafize Ana rolleriyle hayatımıza giren Adile Naşit’in filmleri günümüzde de izlenmektedir.

Hafize Ana Karakteri

Hafize Ana Karakteri

Hafize Ana karakteri, Türk sinema tarihinin en önemli karakterlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri olan Hababam Sınıfın dan uyarlanan bu karakter, okulun hademesi, temizlik görevlisi ve aşçısıdır.

Öğrencilere anne şefkati ile yaklaşan Hafize Ana, öğrencileri korur ve her anlamda onlara yardımcı olmaya çalışır. Öğrenciler tarafından da oldukça sevilen Hafize Ana’yı ünlü oyuncu Adile Naşit canlandırmaktadır. Ünlü oyuncu Adile Naşit’in yer aldığı filmler, günümüzde de severek izlenmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir