"Enter"a basıp içeriğe geçin

Harry Potter : Harry Potter Karakterleri

Harry James Potter (31 Temmuz 1980) J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin baş karakteri olan kurgusal kahraman. James Potter ve Lily Evans’ın tek çocuğudur. Avada Kedavra lanetinden sağ kurtulan tek kişidir.

Anne ve Babası, İngiliz yarı kan  büyücüsü ve modern zamanların en ünlü büyücülerinden biriydi. Her ikisi de orijinal Zümrüdüanka Yoldaşlığının üyeleri olan James ve Lily Potter’ın tek çocuğu ve oğludur. . Harry’nin doğumu, kendisini ya da Neville Longbottom’u Lord Voldemort’u yenme gücüne sahip kişi olarak adlandıran bir kehanet tarafından gölgede bırakılmıtır. Kehanetin yarısı Voldemort’a Severus Snape tarafından bildirildikten sonra, Harry, Karanlık Lord ile olan birçok benzerliği nedeniyle hedef olarak seçilmiştir. Bu da Potter ailesinin saklanmasına neden olmuştur. Voldemort, Harry bir yıl üç aylıkken kehaneti alt etmek için ilk girişimini yapmıştır. Bu girişim sırasında, Harry’nin ebeveynlerini onu korumaya çalışırken öldürdü, ancak Harry’yi öldürmeye yönelik bu başarısız girişim Voldemort’un ilk çöküşüne yol açtı. Bu düşüş, Birinci Büyücülük Savaşı’nın sonunu işaret ediyordu ve bundan böyle Harry, Öldüren Lanetten kurtulan tek kişi olarak “Yaşayan Çocuk” olarak herkes tarafında bilinir duruma geldi.

Haryy potter
Haryy Potter ve arkadaşları

Lily’nin sevgi dolu fedakarlığının bir sonucu, öksüz oğlunun kalan tek akrabası olan Muggle teyzesi Petunia Dursley tarafından yetiştirilmesiydi. Onun bakımı altındayken, Albus Dumbledore’un üzerine yerleştirdiği Kan Bağı cazibesi nedeniyle Lord Voldemort’tan korunacaktı. Bu güçlü cazibe, onu yaşlanana kadar koruyacak veya artık teyzesinin evini aramayacaktı. Petunia’nın kız kardeşine duyduğu kızgınlık ve sihirli yeteneklerinden dolayı Harry istismara uğramış ve ihmal edilmiş olarak büyümüştür.

Haryy Potter’ın  Hogwarts Yılları

Büyücü anne ve babasının gizemli bir şekilde ölümünden sonra Harry Potter, kendisine sığıntı gibi davranan akrabaları ile yaşamaya başlamıştır. Annesinin ve babasının trafik kazasında öldüğünü sanmakta ve hiçbir gerçeği bilmemektedir. 11. yaş gününde bir baykuş Harry’ye yeşil renkte yazılmış bir mektup getirir. Evdekiler tarafından imha edilen mektubun aynıları daha sonraki günlerde de getirilmeye devam eder fakat Harry bir türlü mektubu okuyamamaktadır. Bu sıra dışı olaylardan kurtulmak için denizin ortasında bir ada da bulunan bir eve taşınılır. Bir süre sonra Hagridadında bir dev eve gelerek Harry’e gerçeği, babasının Lord Voldemort tarafından öldürüldüğünü, annesinin ise kendisini korumak için eski bir mısır büyüsü ile kendini feda ettiğini anlatır. Onun bir büyücü olduğunu ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda okumaya hak kazandığını ifade eder. Buna inanamayan Harry bunca zaman yaşadığı olaylardan yola çıkarak okula gitmeye karar verir. Dursley Ailesi buna karşı çıksalar da yapabilecekleri herhangi bir şey yoktur.

Hogwarts’ a geldiğinde Seçmen Şapka tarafından Gryffindora seçilir. Harry, Hogwarts yolculuğunda Ron ve Hermione adındaki 2 Hogwarts öğrencisiyle arkadaş olur. Bunun yanı sıra bir de düşman kazanır, Draco Malfoy. Daha sonra yüzyılı aşkın bir süredir Quidditch’in en genç top arayıcısı olur ve sonunda takımın kaptanı olur. Gryffindor House Quidditch Takımından altıncı yılında iki Quidditch Kupası kazanır. İlk yılında arkadaşlarıyla birlikte Felsefe Taşını gizemini çözmesiyle okulda herkes tarafından tanınır hale gelir. Okulda bulunduğu altı yıl boyunca  Voldemortun onu öldürme girişimleri sebebiyle bir çok olay ve macera yaşamıştır.

Harry Potter, İkinci Büyücülük Savaşı

Harry Potter

Harry Potter, İkinci Büyücülük Savaşında önemli bir rol oynamıştır. O, Ron ve Hermione, Voldemort’un Hortkuluklarını yakalamak ve yok etmek için hayatlarını riske atmışlardır. Ve sonunda kaçınılmaz Hogwarts Savaşı başlamıştır. Hogwarts Savaşı sırasında Harry, Remus Lupin , Nymphadora Tonks , Colin Creevey ve diğerlerinin de savaşta düştüğünü öğrenirken Severus Snape ve Fred Weasley’nin ölümlerini şahsen görmüştür. Savaşat Voldemort’la karşılaşmış ve Voldemort’un içindeki ruh parçasını yok etmenin tek yolunun kendinin de bir hortkuluk olduğun anlamasıyla hayatını feda etmiştir.Ancak  Albus Dumbledore, Harry’ye Kara Lord hakkında tavsiye ve arka plan bilgilerini vermiş ve ona Yaşamaya devam etmeyi seçebileceği söylendiğinde, Harry yaşamayı seçmiştir. Voldemort dahil herkes onu öldü olarak bilirken birden uyanmış ve Voldemort’la yüzleşmiştir. Son hortkuluk olan yılanda öldürüldükten sonra Voldemortu yenerek sonsuza dek yok etmiştir.

Harry aynı zamanda, on yedi yaşında üç Ölüm Yadigarını birleştiren, bilinen tek Ölüm Ustası olarak da bilinir.

Savaştan sonra Harry Potter, bir Seherbaz oldu ve Sihir Bakanlığı’nda reform ve devrim yaratmaya yardım etti .Ginny Weasley ile evlendi ve üç çocuğu olduğu. Çocuklarının isimleri; James Sirius (babası ve vaftiz babasının adını almıştır), Albus Severus (Albus Dumbledore ve Severus Snape’in adını almıştır ) ve Lily Luna (annesinin adını almıştır. ve Luna Lovegood ). Ayrıca Edward “Teddy” Remus Lupin’in vaftiz babası seçilmiştir. 2007 yılında  Harry Seherbaz Bürosu başkanı olur, 26 yaşındayken Hogwartsta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersleri öğretmeni olur. Daha sonra 2020 yazında Büyülü Hukuk Yaptırım Dairesi Başkanı olmuştur.

Harry potter karakterleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir