"Enter"a basıp içeriğe geçin

Heidi Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Heidi karakteri, 1974 yılında İsviçreli yazar Johanna Spyri tarafından yazılmış bir kitabın ana karakteridir. Johanna Spyri, Heidi’yi yazarken kendi çocukluğunun geçtiği İsviçre köylerini tasvir etmiş ve Heidi’nin maceralarını anlatırken kendi çocukluğundan alıntılar yapmıştır.

Tam adı “Heidi, Alpler’deki Kız” olan kitap birçok dile çevrilmiştir. Heidi isimli küçük bir kız çocuğunun başından geçenlerin konu edildiği bu kitap ilk olarak Japonya’da yapımcı Zuiyo Eizo tarafından çizgi filme uyarlanmıştır. Çizgi filmi dünya çapında büyük yankı uyandırmış ve birçok ülkede yayınlanmaya başlamıştır.

Heidi’nin Konusu Nedir?

Heidi’nin Konusu Nedir?

Asıl adı Adelaide olan Heidi, küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiştir.5 yaşına kadar teyzesi Dete’nin yanında kalmıştır. Heidi 5 yaşına geldiğinde teyzesi Dete, Heidi’yi İsviçre’de bir köye yaşayan büyükbabası Almöhyi’nin yanına götürmüş ve burada kalmaya devam etmesini istemiştir. Almöhyi ise yaşlı ve çevresindeki insanlarca huysuz biri olarak tanınan bir marangoz ustasıdır.

Anne ve babası ile kötü ayrılmış olan Almöhyi başlarda Heidi’yi yanında istememiş ve ona karşı son derece mesafeli yaklaşmıştır. Almöhyi’nin soğuk ve huysuz davranışlarının aksine ona karşı son derece sevgi dolu yaklaşan Heidi zamanla büyük babasının sevgisini kazanmayı başarmıştır. Almöhyi’nin köyünde yaşayan çoban Peter kısa sürede Heidi ile arkadaş olmuştur. Peter ile dağlara çıkan Heidi ise zamanla dağlara alışmıştır.

Romanda ve romandan uyarlanan çizgi filmde Heidi, büyükbabası Almöhyi, teyzesi Dete ve Peter dışında adı geçen diğer karakterler ise Clara ve Bayan Rottenmeier’dir.

Clara ayakları sakat olan küçük bir kızdır. Heidi, sakatlığından dolayı hayata karşı umutsuz ve yaşama sevincini kaybetmiş olan Clara’nın sevgisini kazanmış ve bu iki çocuk kısa sürede arkadaş olmuşlardır. Clara, Heidi vakit geçirdikçe onun neşesinden ve yaşama sevincinden etkilenmiş böylelikle hayata dair kaybettiği umudunu yeniden kazanmıştır. Clara’nın mürebbiyesi Bayan Rottenmeier ise Heidi’yi sevmemiş ve Clara’ya uygun bir arkadaş olmadığını düşünmüştür. Bayan Rottenmeier’ın bütün sevgisiz tavırlarına rağmen Heidi ona karşı sevgi dolu yaklaşmış ve gönlünü kazanmaya çalışmıştır.

Heidi, bu ve buna benzer birçok macera ile izleyici karşısına çıkmış ve uzun yıllar boyunca her yaştan insanın kendisinden bir şeyler bulabildiği bir karakter haline gelmiştir.

Ülkemizde Heidi Karakteri

İlk olarak romandan çizgi filme Japonya’da uyarlanan Heidi dünya çapında büyük bir ilgi toplamıştır. Ülkemizde de yayınlanmasına karar verilen Heidi ilk olarak TRT tarafından izleyici karşısına çıkarılmıştır.

Günümüzde TRT Çocuk kanalında yayınlanmaya devam etmekte ve büyük bir ilgiyle izlenmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir