"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnek Şaban Karakteri İle Gönüllere Taht Kuran Kemal Sunal Kimdir?

Last updated on Aralık 12, 2020

İnek Şaban, Türk sinema tarihinin en önemli ve en sevilen karakterlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ünlü aktör Kemal Sunal’ın canlandırdığı İnek Şaban karakteri, kuşkusuz son derece eğlenceli ve bir o kadar da sempatik tavırları ile gönüllere taht kurmuştur. Peki, Hababam Sınıfı ile hayatımıza dahi olan ve İnek Şaban karakteri ile gönüllere taht kuran Kemal Sunal kimdir? İşte, ünlü aktörün detaylı ve ayrıntılı hayat hikayesi…

Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal, 10 Kasım 1994 tarihinde İstanbul da dünyaya gelmiştir. Türk sinema tarihine damga vuran oyunculardan biri olan Kemal Sunal, sanat hayatına Vefa Lisesin de rol aldığı Zoraki Tabip adlı eser başlamıştır.

Oldukça kısa süre içerisinde sanat yaşamını şekillendiren Kemal Sunal, ilk profesyonel rolünü ise Tatlı Dilim adlı sinema filminde elde etmiştir. Genellikle iyi ve saf adam rolü ile hafızalara kazınan ünlü aktör, komedi filmlerinin yanı sıra dram filmlerinde de rol almıştır.

1975 Yılında çekilen Hababam Sınıfı serisi ile iyiden iyiye tanınmaya başlayan ünlü aktör, İnek Şaban  ile de gönüllerde taht kurmuştur. Sanat hayatında son derece başarılı olan ünlü aktör, hayatı boyunca birçok başarı ödülünü de kazanmıştır.

Türk sinema tarihinin en önemli aktörlerinden biri olan Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde uçakta rahatsızlanarak hayatını kaybetmiştir. Kemal Sunal’ın oynadığı tüm filmler günümüzde hala severek izlenmekte ve reyting rekorları kırmaktadır.

İnek Şaban Karakteri

İnek Şaban Karakteri

İnek Şaban, 1975 yılında çekilen Hababam Sınıfı isimli sinema filmi ile hayatımıza girmiştir. 6 Edebiyat B sınıfında yer alan ve 323 numaralı öğrenci olan İnek Şaban, son derece çocuksu, güler yüzlü, sakar ve komik bir karakterdir.

Dönemin ve günümüzün en önemli karakterlerinden biri olan İnek Şaban karakterini o dönem ünlü oyuncu Kemal Sunal canlandırmıştır. Oldukça kısa süre içerisinde gönüllere taht kuran bu karakter, 1978 yılında çekilen başka bir film ile izleyicinin karşısına da çıkmıştır.

1975 Yılından 1995 yılına kadar Kemal Sunal’ın canlandırdığı İnek Şaban 24 farklı filmde yer almıştır. Türk sinema tarihinin en önemli karakterlerinden biri olan Şaban, günümüzde de hala izlenmekte ve reyting rekorları kırmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir