"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kel Mahmut Karakteri ve Münir Özkul

Last updated on Aralık 12, 2020

Hababam Sınıfı filmi ile hayatımıza giren Kel Mahmut karakteri, kuşkusuz beyaz perdenin en kült karakterlerinden biri olarak kabul edilmektedir. İzleyicinin gönlüne taht kuran bu karakter, ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan biri olan Münir Özkul tarafından canlandırılmaktadır. Peki, Kel Mahmut karakteri ile gönüllerde taht kuran Münir Özkul kimdir? İşte merak edilen bu sorunun ayrıntılı ve detaylı yanıtı…

Münir Özkul Kimdir?

Münir Özkul Kimdir?

Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul da dünyaya gelmiştir. Türk sinema ve tiyatro tarihinin en önemli oyuncularından biri olarak gösterilen Münir Özkul, ilk sanat deneyimini henüz lise öğrencisi iken yaşamıştır.

139 Yılında Bakırköy Halkevin de sanat hayatına başlayan ünlü oyuncu, ilk profesyonellik deneyimini 1948 yılında ses tiyatrosunda gösterilen Aşk Köprüsü adlı eser ile yaşamıştır. Kısa süre içerisinde dönemin aranan oyuncularından biri haline gelen Münir Özkul, 1969 tarihinde kendi tiyatrosunu kurmuştur.

1950 Tarihinde Üçüncü Selim’in Gözdesi adlı sinema filmi ile beyaz perdeye merhaba diyen Münir Özkul, o dönem gösterdiği inanılmaz performans sayesinde birçok ödülü de alma başarısı göstermiştir.

Kısa süre içerisinde beyaz perde de istediği başarıyı elde eden ünlü aktör, artık başrol almaya başlamıştır. Asıl, sıçrayışını ise Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eserlerinden biri olan Hababam Sınıfı ile gerçekleştirmiştir.

Hababam Sınıfın da aldığı Kel Mahmut karakteri ile ünlenen oyuncu, o dönemden itibaren ülkemizin en popüler ve en sevilen oyuncularından biri haline gelmiştir. Ülkemizin yetiştirdiği en önemli aktörlerinden biri olan Münir Özkul, 2003 yılından beri Demans ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile mücadele etmeye başladı.

Hastalığı kabullenmeyen oyuncu, o tarihten itibaren evden pek çıkmamaya başladı. Tarihler 5 Ocak 2018’i gösterdiğinde Münir Özkul, 92 yaşında iken hayata veda etti. Türk sinema tarihinin en önemli aktörlerinden biri olan Münir Özkul’un filmleri halen günümüzde de severek izlenmektedir.

Kel Mahmut Karakteri

Kel Mahmut Karakteri

Kel Mahmut karakteri, beyaz perdenin en popüler ve en sevilen karakterlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri olan Hababam Sınıfın da yer alan bu karakter, sevilen oyuncu Münir Özkul tarafından canlandırılmıştır.

Özel Çamlıca Lisesin de bulunan Kel Mahmut bir başka deyişle Mahmut Hoca, öğrencilerini koruya, iyi kalpli tarih öğretmeni ve müdür muavinidir. Okulun müdürüne karşı öğrencileri kollamaya çalışan Kel Mahmut, kuşkusuz öğrenciler tarafından da oldukça çok sevilmektedir.

Hababam Sınıfı ile 1975 yılında hayatımıza giren Mahmut Hoca, kuşkusuz o dönemin en dikkat çeken karakterlerinden biri olmuştur. Son derece popüler olan bu karakter, kuşkusuz günümüzde de sevilerek izlenmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir