"Enter"a basıp içeriğe geçin

Lord Voldemort : Harry Potter karakterleri

Last updated on Mayıs 22, 2021

Gerçek ismi Tom Marvolo Riddle olan Lord Voldemort, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin ortaya çıkma nedeni olan kurgusal karakterdir. Serinin baş kötü karakteridir. Saf Kan Büyücü Irkından olanların Büyü Dünyasında yaşamasına izin veren Saf Kan Rejimi Hareketinin Manevi ve Siyasî Lideridir. Lord Voldemort hakkında kitabı okuyanlar daha detaylı bilgilere sahip olsalar da sadece filmi izleyenlerin bilgileri daha yüzeyseldir. Bu yazıda bilinmeyen bir çok bilgiye yer vereceğiz.

Tom Riddle - Lort Voldemort
Tom Riddle – Lord Voldemort

Lord Voldemort ‘un Doğumu ve Gençliği

Hikayeye göre; Lord Voldemort dünyaya Tom Marvolo Riddle olarak 31 Aralık 1926’da, Londra’daki bir yetimhâne de gelmiştir. Tom, Merope Gaunt adında safkan bir cadıdan ve Tom Riddle adında bir Muggle’dan doğmuştur. Merope, güçlü ve ünlü büyücü Salazar Slytherin’in soyundandır. Dumbledore’a göre, Merope çok yakışıklı olan Tom Riddle’ı kendisine bağlayabilmek için ona aşk iksiri verir ve bu iksirin yardımıyla Tom, Merope’yi de alarak uzaklara gider ve yine Dumbledore’a göre, Merope, hamile kaldıktan sonra Tom’un da onu sevdiğine inanmaya başlar ve Tom’a aşk iksiri vermeyi bırakır. Artık iksir almayan Tom, karısını ve doğmamış çocuğunu reddederek onlardan kaçar. Merope’nin kocasına olan inancı yok olur. Kalbi kırılan Merope, kendi hayatını kurtarmak için bile asasını kaldırmaz ve bebeğini doğurduktan çok kısa bir süre sonra aynı yetimhanede ölür.

Tom Riddle

Küçük Tom Riddle hayatının ilk 11 yılını bu yetimhanede geçirir. Daha küçükken kendindeki sihirli güçlerin farkına varır. Özellikle psikokinezi ve olağanüstü duygusuzluk durumlarının farkındadır. Dumbledore onu bulup Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na gelmesini teklif eder. Bu kısmı 3. Film olan Harry Potter ve Sırlar Odasından biliyoruz. Sonraları, Riddle kendini mükemmel bir öğrenci olarak lanse eder. Ama aynı zamanda çok sert ve kendine kötü davrananlara karşı zorbalık ve kötülük yapmaktan çekinmeyen biridir. Tom Riddle, 5. sınıfta başkanlık yaptığı yıl efsanevi Sırlar Odası’ nın kapısını açmış ve öğrencilerden Mızmız Myrtle’ın ölümüne sebep olan Basilisk’ i serbest bırakmıştır. Sorunmlu olan kişi bulunmazsa okulnun bu saldırılar yüzünden kapanabileceği sebebiyle suçu Rubeus Hagrid’in üzerine atar.

Daha sonraları kendine Lord Voldemort takma ismini takar. Bu isim “Tom Marvolo Riddle”‘in anagramı olan “I am Lord Voldemort” dan türemiştir. Yakın takipçileri artık onu bu adla çağırırlar. Bir yıl sonra, okuldaki 6. yılında, Voldemort babasını ziyarete, Little Hangleton’a gider. Aynı zamanda büyük babası, annesi ve dayısının yaşadığı eski eve de gider. Geriye hayatta sadece dayısı Morfin Gaunt kalmıştır. Voldemort, dayısının asasını çalıp öz babasını öldürür ve dayısının zihnindekileri değiştirir ve suçu kendisinin işlediğini itiraf etmesini sağlar. Morfin, Azkaban’da bu suçu işlemenin verdiği büyük gururla ölür.

Okulu bitirdikten sonra o zamanlar okul müdürü olan Armando Dippet’a öğretmen olup olamayacağını sorar ve o da daha çok küçük olduğunu söyler ve birkaç yıl sonra bir daha gelip sormasını ister. Bunun üzerine öğretmenleri inanılmaz derecede şaşırtarak Borgin&Burkes’ta satış elemanı olarak çalışmaya başlar (Borgin&Burkes, karanlık sanatlarla ilişkili nesneler satan bir mağazadır).

Kısa bir süre sonra ortadan kaybolur. Hepzibah Smith adında yaşlı bir kadını, iki sihirli eski eseri alabilmek için öldürmüştür. Bu eserler Salazar Slytherin’e ait olan bir madalyon ve Helga Hufflepuff’a ait olan bir kupadır. Muggle ailesini öldürdüğünde yaptığı gibi bu kez de suçu Hepzibah Smith’ in evcini Hokey’in üzerine atar.

Tom Riddle ortadan kaybolduktan sonra tamamen karanlık büyüyle ilgienmeye başlar. Kendini ölümsüzleştirebilmek için adına 6 tane Hortkuluk yaratır ve ruhunu 7 parçaya bölerek bu nesnelere yerleştirir. Bu nesneler; kendi okul günlüğü, Marvoldo Gaunt’un yüzüğü, Salazar Slytherin’in madalyonu, Helga Hufflepuff’ın kupası, yılan Nagini ve Rowena Ravenclaw’ın diademidir. Ve ayrıca Harry Potter’ın son kitabında yazdığına göre 7. hortkuluk Harry Potter’dır. Voldemort, tekrar okula dönebilmek için bu kez okul müdürü olan Albus Dumbledore’e Karanlık Sanatlar öğretmeni olabilmek için teklifte bulunur. Dumbledore kabul etmez. Çünkü Dumbledore, Voldemort’un okuldaki öğrencilere gücünü gösterebilmek ve Hogwarts’taki başka değerli eserleri bulabilmek amacıyla dönmek istediğinden şüphelenmektedir. Çünkü; İş istediği ilk gece Rowena Ravenclaw’ın Diademini oraya saklamıştır.

Lord Voldemort ‘un İlk Savaşı

1970 yılında Voldemort ve Ölüm Yiyenleri devlerle birlikte büyücülük dünyasında terör estirmeye başlarlar. Babasında dolayı Muggle soyundan gelen büyücüleri sevmediği için Muggle doğumlu büyücüleri ortadan kaldırmak için onlara saldırır. Bir çok saf kan büyücüde kendisine yaptığı kötülüklerden dolayı karşı çıkar. Sonunda Voldemort ırk ayrımı yapmaksızın kendisine karşı olan herkesi; gözdağı vermekten, işkence etmekten ve öldürmekten kaçınmaksızın savaşmaya başlar. Voldemort bir grup ölüm yiyeni ile birlikte, Sihir Bakanlığına sızabilmek için bakanlık çalışanlarına Imperius laneti (yapılan kişiyi kontrol altına alan affedilmeyen lanet) yaparlar. Korku, panik ve umutsuzluk tüm büyücü dünyasına yayılmışken, Dumbledore, Zümrüdüanka Yoldaşlığını kurar. Yoldaşlık İngiltere’nin en iyi seherbâzlarından ve saygın büyücülerinden oluşmuştur. Yoldaşlık, Voldemort’u ve yandaşlarını yakalayabilmek ya da öldürebilmek için durmaksızın çalışır.

1980’e kadar Sihir Bakanlığı ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı tarafından durdurulamayan Voldemort ve yandaşları, neredeyse tüm büyücülük dünyasını ele geçirmek üzereyken Voldemort, tüm bunları kaybetmesine neden olan bir hata yapar.

Bir gece Dumbledore, Hogsmeade’deki Domuz Kafası’nda, kehanet öğretmeni olarak işe almak için Sybill Trelawney ile bir görüşme yapar. Dumbledore kadından etkilenmemiştir, ta ki Trelawney’nin birden bire gerçek bir kehanette bulunana kadar.

Karanlık Lord’u altedecek güce sahip olan geliyor… ona üç kez karşı çıkmış olanlardan, yedinci ay ölürken doğacak… ve Karanlık Lord bu erkek çocuğu kendi dengi olarak işaretleyecek, ama o, Karanlık Lord’un bilmediği bir güce sahip olacak… ve ikisinden biri diğerinin elinde ölecek, çünkü diğeri varlığını sürdürürken ikiside yaşayamaz… Karanlık Lord’u alt edecek güce sahip olan, yedinci ay ölürken doğacak… Dodoofficial

Genç ölüm yiyen Severus Snape kehanete kulak misafirliği yapar. Fakat kehanetin “…Karanlık Lord bu erkek çocuğu kendi dengi olarak işaretleyecek…” kısmını duyamaz. Dumbledore Snape’i fark ettiğinde, Snape Voldemort’un hayatını değiştirecek bu eksik bilgiyle birlikte kaçar.

Voldemort kehanetin haberini Snape’ten aldıktan sonra kehanetin Neville Longbottom ya da Harry Potter’dan bahsettiğinin farkına varır. Her ikisi de Temmuz ayının sonunda doğmuştur. Her ikisinin de ailesi Zümrüdüanka Yoldaşlığındadır ve Voldemort’un elinden üç kez ucu ucuna kurtulmuşlardır. Voldemort kehanetin Harry’den bahsettiğine karar verir. Saf kan olan Neville’i değil, belki de kendinden bir şeyler bulduğu melez Harry’yi seçer. Voldemort Potter’ları öldürmeye niyetlenir, fakat Snape buna karşıdır, çünkü çocukluğundan beri komşusu Lily Evans’a (Lily Potter)’a aşıktır. Snape, kaçıp Dumbledore’a Voldemort’un planını anlatır. Dumbledore, Potter’ları evlerini bir sır tutucu ile gizlemeleri konusunda uyarır. James Potter sır tutucusu olarak Sirius Black’i düşünmektedir fakat son anda Sirius, blöf yapmak için daha az dikkat çektiğini düşündüğü Peter Pettigrew’in sır tutucusu olması teklifinde bulunur. Beklenmedik şekilde Peter Pettigrew’in Voldemort’a katılıp Ölüm Yiyen olmasıyla Potter’ların sırrını Voldemort öğrenir.

ölüm yiyenler-lort voldemort
Harry Potter – Ölüm Yiyenler

Voldemort doğruca Godric’s Hollow’a, kendisinin düşüşüne neden olacağını düşündüğü çocuğu, Harry Potter’ı öldürmeye gider. Voldemort James Potter’ı hemen oracıkta öldürür. Fakat sonra ölümcül bir hata yapar, Harry’nin annesine kenara çekilmesini söyler fakat Lily son ana kadar Harry’yi sevgi ile korur. Voldemort Lily’yi öldürmek istemez fakat teklifini reddedince onu da öldürür. Sonra Voldemort, ölümcül lanetini yapar fakat koruma sayesinde büyü çocuğa çarpıp Voldemort’a geri döner, vücudunu ve evin bir bölümünü yok eder.

Hortkulukları ölümünü engellemiştir. Fakat bir hayalet olarak yaşayabilmektedir. Çünkü vücudu yok olmuştur. Voldemort tarafından bilinmese de Dumbledore’un tahminlerine göre Voldemort’un bazı güçleri bu olay esnasında Harry’ye geçer. Bu dikkatsizlik Harry’yi Lord Voldemort’un bir Hortkuluğu haline getirir onun güçlerini barındırmasını sağlar; örneğin yılanlarla konuşma yeteneği. Gücü ve bedeni yok olan Voldemort yalnızca hayvanların bedenlerinde yerleşebilmektedir, özellikle de yılanların. Fakat bedenleri ele geçirilen hayvanların ömürleri kısalır. Voldemort Arnavutluk’taki karanlık ormana sığınır ta ki orada karşılaştığı Profesör Quirrell’in bedenine yerleşene kadar. Voldemort böylece İngiltere’ye geri döner, gücünü ve bedenini geri alma planlarına başlar. Fakat Felsefe Taşı’nı çalma girişimi Hogwarts’ta Harry Potter tarafından durdurulur. Harry’nin üzerinde annesi Lily’nin sağladığı koruma büyüsü olduğundan dolayı Quirrell ona dokunamaz ve oracıkta ölür, Voldemort ise tekrar bedensiz olarak kaçar ve Arnavutluk’taki ormana geri döner.

Lord Voldemort’ un İkinci Savaşı

Lord Voldemort, geri dönüşünün bilinmemesi için en başta büyücü dünyasına herhangi bir müdahele de bulunmaz. Fakat Harry Potter’ı öldürememesinin nedenini bulmak istemektedir. Bunun cevabının Trelawney’in kehanetinde olduğunu düşünür. Bu arada Harry’nin zihnine girebildiğini fark eder ve Harry’ nin kehaneti oradan alması için zihnine sahte görüntüler yerleştirir. Harry kehaneti alınca ortaya çıkar. Fakat kehanet kırılır. Kehaneti elde edemeyen Lord Voldemort Harry’yi öldürmek ister fakat Dumbledore gelir ve düelloya başlarlar. Voldemort kaçar fakat Bakanlık artık Voldemort’un döndüğünü bilmektedir.

Bu durum üzerine Voldemort geri döndüğünü göstermek için eylemlerine başlar. Bakanlık bu konuda çaresiz kalır. Voldemort’un büyük bir isteği vardır, Dumbledore’un ölümü. Bunun için Draco Malfoy’u görevlendirir, fakat Dumbledore’un emri ile Snape Dumbledore’u öldürür. Harry yardım etmek ister ama Dumbledore onu donmuş bir hale getirir. Herkes artık Snape’i Voldemort’un tarafında zannetmektedir; Harry de dahil. Harry Snape’in peşine düşer ve Snape ona Melez Prens’in kendisi olduğunu söyler.

Ağustos 1997’de Ölüm Yiyenlerle birlikte Sihir Bakanını öldürür ve kuklası durumundaki Pius Thicknesse’yi Sihir Bakanı ilan eder. Bundan sonra sadece önünde tek engel Harry Potter kalmıştır. Onu bulmak ve öldürmek için Dumbledore’u öldürmekle suçlayarak hem Harry’yi sevenlerin güveninin sarsılmasını sağlamış, hem de artık her ölüm yiyen tarafından aranmasını sağlamıştır.

Lord Voldemort ve Ölüm Yiyyenler

2 Mayıs 1998’de, Harry Potter’ın Hogwarts’da olduğunu ve hortkuluklarının (ruhunun bir parçasını bedenden ayırarak yerleştirildiği cisim) peşinde olduğunu ve çoktan 3 Hortkuluğunu yok ettiğini öğrenir. Harry Potter’ı almak amacıyla görkemli bir orduyla Hogwarts’a gelir ve Hogwarts’takilerden Harry Potter’ı vermelerini ister. Ancak Hogwarts’takiler bunu kabul etmezler. Bunun üzerine orduya şatoya saldırma emrini verir ve kendisi ilk etapta Hogwarts Savaşı’na katılmaz. Hogwarts’takilere direnişleri zayıflayınca barış teklif eder ve tekrar Harry Potter’ı ister. Tam tekrar saldıracakken Harry Potter teslim olur ve Voldemort ona Avada Kedavra lanetini yapar. Ancak bu Harry’yi öldürmez, tam tersine Voldemort’un Harry’nin içindeki ruhunun yok olmasını sağlar. Voldemort bunun farkında değildir ve Harry’nin ölüsünü göstermek amacıyla onu şatoya götürür. Şatoda iken diğerlerinin ona katılmasını ister Draco Malfoy ve Neville Longbottom öne çıkar ancak Neville Longbottom Voldemort’a katılmak yerine birkaç söz söyler ve kılıcını çeker. Harry Potter ise birden doğrulup son hortkuluk olan Voldemort’un yılanına (Nagini) saldırır ancak yılana bir şey olmaz ve bu sadece Voldemort’u kızdırır yeni bir savaş başlar ve bütün Ölüm Yiyenler teker teker etkisiz hale getirilir veya öldürülür.

Voldemort’ un Ölümü

Harry yılanın peşine düşer ancak onu öldüremeden Voldemort onu engeller. Voldemort Harry’ye ölüm laneti Avada Kedavra’yı yaparken Harry, Lord Voldemort ‘a Expelliarmus büyüsü yapar. Voldemort Harry’yi oradan uzaklaştırmak için çabalar ve en son Hogwarts girişinde inerler. Harry ile Voldemort yine aynı büyülerle birbirlerine saldırırlar. O sırada Nagini (Voldemort’un yılanı) Ron ve Hermione’ye saldırmaya kalkar. Ron yılana sözsüz bir ölüm laneti uygular ancak daha önce hiç kullanmadığı için bu işe yaramaz. Yılan ileri atılır ve onları ısıracakken Neville Longbottom yılanın başını kılıçla keser ve Yılan anında yok olur.

Lord Voldemort ile Harry’nin düellosu duraklar. İkinci kez birbirlerine saldırırlar. Lord Voldemort kendisinin ve asasının tüm gücünü kullanmaya çalışır ancak Mülver Asa Harry’ye itaat ettiği için Voldemort’un yaptığı ölüm laneti 18 yıl sonra tekrar sekerek kendisine gelir ve tüm hortkulukları yok edildiği için ölür.

Haryy Potter karakterleri Hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir