"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mickey Mouse Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Mickey Mouse Karakteri, Walt Disney tarafından 1928 yılında oluşturulmuş, yaratıldığı günden günümüze dek hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından büyük bir ilgiyle takip edilmiş karikatür karakteridir. Ülkemizde yaygın olarak Miki Fare adıyla bilinen Mickey Mouse, yaratıcısı Walt Disney’in kardeşiyle birlikte kurmuş olduğu ve dünyanın en büyük eğlence kuruluşlarından olan The Walt Disney Company’nin sembolü haline gelmiştir.

Mickey Mouse Karakterleri Kimlerdir?

Çizgi filmin ana karakteri olan Mickey, kırmızı pantolonu ve eldivenleriyle dikkat çekmektedir. Mickey’nin kız arkadaşı ya da eşi olarak gösterilen Minnie Mouse ise, Mickey’e benzerliğiyle dikkat çeker. Kırmızı elbisesi ve büyük tokası ile bir ikon haline gelmiştir.

Mickey’nin arkadaşlarından olan Donald Duck ise komik konuşmasıyla ön plana çıkan bir ördektir. Beceriksiz olarak gösterilen Goofy ise Mickey’nin arkadaşı olan bir köpektir.

Geçmişten Günümüze Mickey Mouse Karakteri

Geçmişten Günümüze Mickey Mouse Karakteri

Mickey Mouse karakteri ilk olarak 18 Kasım 1928’de  Steamboat Willy isimli bir kısa film ile seyirci karşısına çıkmıştır. Mickey Mouse’un bu ilk gösterisi onun doğum günü kabul edilmiştir ve her yıl 18 Kasım günü Mickey Mouse’un doğum günü olarak kutlanmaktadır. Mickey’i 1928 yılından 1946 yılına kadar Walt Disney seslendirmiştir. Mickey Mouse konuşan ilk çizgi film karakteri olmuş ve söylediği ilk sözler ise “hot dog” olmuştur.

Çoğunlukla Mickey’nin eşi ya da kız arkadaşı olarak gösterilen Minnie Mouse yine Walt Disney tarafından yaratılmış ve ilk olarak 1928’de Mickey ile birlikte görünmüştür.

Büyük ilgi ve beğeni toplayan Mickey Mouse, 1940 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan Disney’s Fantasia ile seyirciyle buluştu.

1955 yılında, dünyaca ünlü eğlence merkezlerinden olan Disneyland, Disney’in sembolü haline gelmiş olan Mickey ile birlikte Paris’te açıldı.

1962-1965 yılları arasında ülkemizde Miki Dergi adında bir çocuk dergisi Pulhan Yayınları tarafından çıkarıldı ve yayınlandığı yıllarda ülkemizde büyük bir ilgiyle takip edildi.

1978 yılının 18 Kasım gününde Mickey Mouse’un adı Hollywood Walk of Fame’e yazıldı ve Mickey, Walk of Fame’de adı yazılı ilk çizgi film karakteri oldu.

Sinema filmleriyle bir fenomen haline gelen Mickey, 1979 yılında çıkardığı Mickey Mouse Disco adlı albümüyle de büyük ilgi topladı ve 2.2 milyon satan albüm RIAA tarafından 2 Platinum sertifika ile ödüllendirildi.

Günümüzde hala büyük bir ilgiyle izlenen ve takip edilen Mickey Mouse, yalnız sinema ve televizyon sektöründe kendisini göstermekle kalmayıp Mickey Mouse lisanslı ayakkabı, kıyafet, oyuncak, hediyelik eşya ve dekorasyon ürünleri gibi birçok eşya sektöründe de bir sembol haline gelmiştir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir