"Enter"a basıp içeriğe geçin

Örümcek Adam Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Örümcek Adam karakteri, Amerikan çizgi roman yayımcısı Marvel Comics bünyesinde çizgi roman yazarlığı yapan Stan Lee tarafından yaratılmış bir karakterdir. Orijinal adı Spider Man olan Örümcek Adam, ilk defa 1962 yılında okur karşısına çıkmıştır.

Ortaya çıktığı günden bu yana dünyanın en popüler süper kahramanlarından biri haline gelmiş ve çizgi roman, TV filmi ve sinema filmi gibi birçok yapım türünde kendisine yer verilmiştir.

Örümcek Adam’ın Konusu ve Karakterleri

Peter Parker, büyük anne ve büyük babasıyla yaşayan, öz güven sorunu yaşayan bir lise öğrencisidir. Bir okul gezisinde tesadüfen bir örümceğin kendisini ısırmasıyla bir takım insan üstü güçler elde etmiştir. Zamanla güçlerinin farkına varan Peter bir süper kahramana dönüşmüş, çevresindeki insanları ve yaşadığı şehri kötülük yapan kimselerden kurtarmıştır.

Mary Jane Watson isimli karakter, Peter’ın okul arkadaşı ve aynı zamanda hoşlandığı kızdır. Süper kahramana dönüştükten bir süre sonra Peter, sırrını Mary ile paylaşmıştır.

Orijinal adı Green Goblin olan Yeşil Cin, Örümcek Adam’ın düşmanı olan ve insan üstü güçlere sahip olan bir karakterdir.

Örümcek Adam Karakteri Filmografisi

Örümcek Adam Karakteri Filmografisi

Örümcek Adam’ın dünyaca ünlü bir süper kahraman haline gelişindeki en önemli yapıt, 2002 yılında gösterime giren, yönetmenliğini Sami Raimi’nin yaptığı ve Örümcek Adam’ı Tobey Maguire’in canlandırdığı Örümcek Adam film serisidir.                                                           Baş rollerini Tobey Maguire ile birlikte Kirsten Dunst ve Willem Dafoe’nin paylaştığı 121 dakikalık film ülkemiz dahil birçok ülkede gösterime girmiş ve izlenme rekorları kırmıştır.

Serinin ikinci filmi olan Örümcek Adam 2, 2004 yılında gösterime girmiştir. Baş rollerini Tobey Maguire, Kirsten Dunst ve James Franco’nun paylaştığı filmde, karakterin yaratıcısı olan Stan Lee de yer almıştır.

Serinin üçüncü ve son filmi olan Örümcek Adam 3 ise 2007 yılında gösterime girmiştir ve serinin ikinci filmindeki baş rol oyuncu kadrosuyla izleyici karşısına çıkmıştır.

Yönetmenliğini Marc Webb’in yaptığı ve 2012 yılında gösterime giren İnanılmaz Örümcek Adam isimli filmde ise Örümcek Adam karakterine bu kez Andrew Garfield hayat vermiştir.

2017 yılında gösterime giren ve yönetmenliğini Jon Watts’ın yaptığı film olan Örümcek Adam: Eve Dönüş isimli filmde Örümcek Adam’ı Tom Holland canlandırmıştır. Baş rollerini ise Michael Keaton ve Zendaya ile paylaşmıştır.

Serinin ikinci filmi olan ve yine yönetmenliğini Jon Watts’ın yapmış olduğu  Örümcek-Adam: Evden Uzakta, 2019 yılında gösterime girmiştir. Baş rollerini Tom Holland, Jake Gyllenhaal ve Zendaya paylaşmıştır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir