"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ozark Dizisi, Konu ve Krakterleri

Netflix’in başarılı suç ve drama dizisi Ozark aksiyon ve gerilim temposu bir an bile düşmeyen başrollerinde Jason Bateman, Laura Linney, Sofia Hublitz gibi başarılı isimlerin rol aldığı dizi ilk sezonuna temmuz 2017 de başlamıştır. 3 sezonu yayınlanan dizinin 4. sezonu da onaylandı sevenleri heyecanla 4. sezonun yayınlanmasını bekliyor. Hikayeler mükemmel şekilde bir araya geliyor ve olay örgüleri muazzam şekilde işlenen dizinin seveni çok.

ozark

Ozark Konusu

Ozark, kara para aklama işinde uzmanlaşmış bir yatırım bankacısı babanın para aklama hikayesini ve bu yolda ailesiyle yaşadığı sorunları anlatıyor. Baba Martin daha fazla para aklamak adına ailesi ile Ozark’a gidiyor. Her şey planda kolay gibi görünse de bu tuhaf yer ve yaşanan problemler yüzünden ailenin ve Martin’in başı bir türlü beladan kurtulmuyor.

Dizinin baş karakterini oynayan Jason Bateman dizinin aynı zamanda yapımcısı ve dört bölümünün de yönetmeni. Ozark, kötü amaçlar için kullanılan dahiyane zekanın zorlu bir para aklama hikayesi! Breaking Bad ile benzerliği sıkça konuşuluyor fakat bizce çok farklı yapımlar. Dizinin renk paleti biraz ağır ve karanlık renklerden oluşuyor. Bu birazcık bunaltıcı olsa da gerilimi sürekli yüksek tutuyor.

İşinde gücünde, iyi aile babasının niyeti bozup yoldan çıkmasını elbette hepimiz Breaking Bad’de önceden gördük. Bill Dubuque tarafından yaratılan ve yapımcılığını dizinin aynı zamanda başrol oyuncusu olan Jason Bateman’ın üstlendiği Netflix’in yeni dizisi Ozark da bu damardan ilerliyor. Ancak, biraz daha farklı. Tıpkı Walter White gibi Marty Byrde’de  (Jason Bateman) boğazına kadar belaya batmış durumda. Marty, 8 milyon dolarlık borcunu Meksika uyuşturucu kartelini temsil eden patronuna ödemesini gerektiren yeni işi ve hayatının tehlikede olması nedeniyle ailesini alıp Missouri Ozark’a taşınır.

ozark netfilixBununla birlikte Ozark, Breaking Bad’deki gibi içindeki karanlığı keşfeden bir adamın hikayesi değil. Chicagolu finans danışmanı Marty Byrde zaten en başından fırsatçı bir adamdı. Kartelin muhasabe işlemlerini yürütmeye daha önceden başlamıştı. Açgözlülük, zayıflık, tembellik biraz da talepkar karısının baskısı eklenince böyle bir ahlaki aşınmaya uğramış olması da mümkün. Ancak şirketi, ortağı ve personeli tasfiye edilince, kendi yolunu çizmek zorunda kalır. Yılanlıkta Skyler’la yarışabilecek kadar numaracı olan karısı Wendy (Laura Linney), huysuz yeni yetme kızı Charlotte ve küçük oğlu Jonah ile birlikte Ozark’a yerleşmek zorunda kalırlar. Marty’nin ortağını hırsızlık yaptığı için ortadan kaldıran Del (Esai Morales) ona kartelin paralarını aklaması şartıyla bir şans daha verir.

Elbette Ozark’a yerleşince her şey güllük gülistanlık değildir, orada da kötü adamlar vardır ve hiçbir şey Byrde ailesinin planladığı gibi gitmez. Ozark, kapitalizm, aile ve ayakta kalmayı sıradan Amerikalı insanların gözünden anlatan bir dizi.

Ozark Karakterleri

Marty karakteri, pek sevilesi bir tip değil ama itici olduğu da söylenemez. Her şeyi hesaplayan, planlayan bir adam bu. Byrde, marifetli bir fırsatçı ve palavralar kralı. Ama aynı zamanda dizinin dört bölümünün yönetmenliğini de üstlenen Jason Bateman’ın oyunculuğu sayesinde giderek karaktere ısınıyorsunuz.

Julia Garner’ın canlandırdığı Ruth ise dizinin en dikkat çekici karakteri. Yerel haydut ailesinin bir üyesi olan Ruth, Marty ile birlikte çalışmaya başlayıp onun striptiz kulübünün başına geçiyor. Kötü yetiştirilmiş, kurnaz, zamanından önce büyümek zorunda kalmış, buna rağmen masum kalabilmiş bir kız. Julia Garner’ı daha önce rol aldığı The Americans, The Get Down dizilerinden ve The Perks of Being a Wallflower filmindeki performanslarından hatırlayacaksınız.

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Dizi ve filmler hakkında daha fazla bilgi almak için diğer yazılarımızı okumayı unutmayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir