"Enter"a basıp içeriğe geçin

Queen’s Gambit Dizisi ve Karakterleri

The Queen’s Gambit Walter Tevis‘in 1983 tarihli aynı adlı romanına dayanan bir Amerikan dramatik televizyon mini dizisidir. Scott Frank ve Allan Scott tarafından yapılan dizi 23 Ekim 2020’de Netflix’te yayınlandı. Yayınlanır yayınlamaz en çok izlenen arasında yerini aldı. Başrolünü Beth Harmon karakteriyle Anya Taylor-Joy canlandırdı. İnsanlarda satranç oynamaya karşı bir merak uyandırmaya bile başladı. Dizi yayınlandıktan sonra bir ay içerisinde 62 milyon gibi bir sayıya ulaştı. Google verilerine göre satranç araması son 9 yılın en arama seviyesine yüksek seviyesine ulaşmış.

THE QUEEN’S GAMBIT dzisi
THE QUEEN’S GAMBIT

The Queen’s Gambit Konusu

The Queen’s Gambit, hedefi dünyanın en büyük satranç oyuncusu olmak olan Elizabeth Harmon isimli satranç dahisi öksüz bir kızın sekiz ila yirmi iki yaşları arasında alkol, ilaç bağımlılığı ve duygusal güçlüklerle mücadele ettiği yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Hikâye 1950’lerin ortasından 1960’lara doğru uzanmaktadır.

Ailesini bir kaza sonucunda 8 yaşında kaybeden Beth Harmon daha sonra yetimhaneye gönderilir ve orada kalmaya başlar. Yurtta kalan boş zamanlarında satranca olan ilgisini keşfeden Beth küçük yaşında ondan büyük insanlara galibiyet kazanır. Satrançla ilgili bulduğu her şeyi okuyup, araştıran Beth’ in büyük hayali bu konuda bir dahi ve dünyanın tanıdığı en iyi satranç oyuncusu olmaktır. Bu yolda emin adımlarla ilerleyen Beth bir yandan da madde bağımlılığına karşı içten içe savaş vermek zorunda kalır. İlk olarak yetimhane de kaldığı zamanlarda içtiği sakinleştirici haplar sayesinde zihninde satranç tahtasını 3 boyutlu olarak canlandırabilmiş ve kendini böylece geliştirme şansını bulmuştur. Ama bu durum hayatı boyunca onun karşısına çıkıp madde bağımlısı olmasına yol açacaktır. Bir yandan satranç da en iyisini olmak isterken diğer yandan madde bağımlılığıyla savaşmak zorunda kalacaktır. Adım adım ilerlediği bu yolculuğunu anlatan dizi aksiyon olmamasına rağmen sizi içine çekmeyi başaracak.

Beth Harmon (Anya Taylor-Joy)

queens gambit Beth Harmon
Beth Harmon

Başrol de Beth karakterini canlandıran genç oyuncu Anya Taylor-Joy daha önce Peaky Blinders, The Miniaturist gibi dizilerde yer almış. Aynı zamanda En İyi Çıkış Yapan Oyuncu dalında da bir ödülü bulunuyor. Karakterimizi canlandırmak için ünlü oyuncu öncesinde satranç alıştırmaları yapmaya başlamış. Dizi de satranç sahnelerinde daha çok oyuncuların mimiklerine odaklanılsa da oyuncular o an oyunu gerçekten oynamışlar.

Durgun ve sakin bir kız olan Beth, duygularını dışa vurmaktan çekinen ve ilgisini daima satranca yönlendiren biridir. 8 yaşında başladığı satranç tutkusu onun hayattaki tek amacı olmuştur. Bunu para kazanmak için de kullanabileceğini fark eden Beth turnuvalara katılmaya karar verir ve sadece tek kız olduğu bu oyunlarda erkekleri yenmekte ona büyük bir zevk verir.

Dünyaca ünlü film, dizi ve karakterleri hakkında bilgi almak için sitemizi inceleyin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir