"Enter"a basıp içeriğe geçin

Red Kit Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Asıl adı Lucky Luke olan, ülkemizde ise Red Kit karakteri olarak tanınan çizgi roman karakteri, Belçikalı karikatürist Maurice de Bevere tarafından 1923’te çizilmiştir. Ülkemizde de yayımlanan çizgi roman serisi 23 dile çevrilmiş ve Avrupa’da en çok bilinen ve en çok satan çizgi roman serilerinden biri haline gelmiştir.

Red Kit’in Konusu Nedir?

Gölgesinden hızlı silah çekebilmek gibi bazı üstün meziyetlere sahip bir kovboy olan Red Kit, beyaz atı Düldül ve köpeği Rin Tin Tin ile birlikte suçluların üstesinden gelmektedir. Çizgi romanda yer verilen ve Red Kit’in kendileriyle mücadele ettiği suçluları Dalton Kardeşler adı verilen Joe, Avarel, William ve Jack temsil etmektedir.

Türkiye’de Red Kit Karakteri

Türkiye’de Red Kit Karakteri

Lucky Luke’un Fransız dergisi Spirou’da yayınlandığı 1956 senesinde Ferdi Sayışman, bu kahramanın ülkemizde de yayınlanmasına karar verir ancak ismini değiştirmek istemiştir. Bir arkadaşının çıkarmak istediği bir derginin adından ve kendisinin kopyaladığı yabancı bir derginin adından esinlenerek Red Kit ismine karar vermiştir.

Red Kit ülkemizde ilk defa 1956 yılında Dolmuş isimli mizah dergisinde siyah beyaz olarak okur karşısına çıkmıştır.

1962 yılında ise ilk defa özgün haliyle Karaca Yayınları tarafından haftalık çıkarılan Arkadaş dergisinde renkli olarak basılmıştır.

1972 yılına kadar aslına sadık kalınmadan basılan Red Kit çeşitli yayın evlerinin çıkardığı fasiküller aracılığıyla okur ile buluşturuldu. 1972 yılında ise Milliyet Yayınları Red Kit’in yayın haklarını aldı ve ilk defa Red Kit aslına sadık kalınarak Milliyet Çocuk Dergisi’nde yayınlandı. Milliyet Yayınları’nın 1984’te  albümler halinde yayımladığı Red Kit, daha sonraları Milliyet Gazetesi’nin ekleri olarak okurlara dağıtıldı.

1996 yılından itibaren İnkılap Kitabevi Red Kit’in maceralarını büyük boy renkli albümler halinde orjinaline uygun olarak yayımladı.

2007 yılından itibaren ise Red Kit, Yapı Kredi Yayınları tarafından büyük boy ve renkli olarak basılmaktadır.

Televizyon ve Sinemada Red Kit Karakteri

Dünyanın birçok ülkesinde Red Kit animasyon filmleri televizyon ve sinemada izleyici karşısına çıkmıştır. Dünyada ilk kez Türkiye’de “Çifte Tabancalı Damat” ismiyle sinemaya aktarılmıştır. Daha sonra ülkemizde baş rolünü Aram Gülyüz’ün oynadığı Ret Kid adlı siyah beyaz sinema filmi çekilmiştir. 1974’te çekilen Atını Seven Kovboy isimli renkli filmde ise Red Kit’i Sadri Alışık oynamıştır ve film büyük ülkemizde ilgi uyandırmıştır.

ABD, İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde de sinemaya aktarılan Red Kit günümüzde hala ilgiyle okunan ve izlenen bir karakterdir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir