"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sherlock Holmes Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Sherlock Holmes karakteri, Sir Arthur Conan Doyle tarafından kurgulanmış bir hayali karakterdir. Üstün yeteneklere ve yüksek bir dehaya sahip olan Sherlock Holmes Britanyalı bir dedektiftir. Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan Sherlock Holmes’un dedektiflik öyküleri başlarda gazetelerde çıkmış ve okuyucuların büyük ilgisini çekmiştir.

Polisiye türünün en önemli örneklerinden biri haline gelen Sherlock Holmes, okurlar tarafından oldukça sevilmiştir. Öyle ki Arthur Conan Doyle’un artık öykülere devam etmemesi üzerine okurlar büyük tepki göstermiş ve yazar öyküleri devam ettirmek durumunda kalmıştır.

Sherlock Holmes Filmografisi

Yıllar geçtikçe şöhreti daha da artan Sherlock Holmes beyaz perdede izleyici karşısına çıkmıştır. İlk olarak 1924 yılında sinema filmine uyarlanmıştır. Daha sonra 1939 yılında en sevilen öykülerden olan Baskervilleler’in köpeği isimli Sherlock Holmes öyküsü filme uyarlanmıştır.

Sherlock Holmes, 1965 yılına gelindiğinde Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’u adlı diziyle TV ekranlarında izleyiciyle buluşmuştur. Dizide Sherlock’u Douglas Wilmer canlandırmıştır.

1983’te yine sevilen öykülerden olan Dörtlerin İmzası adlı öykü, Desmond Davis yönetmenliğinde filme uyarlanmış ve Sherlock’u Ian Richardson’un canlandırdığı Dörtlerin İmzası gösterime girmiştir.

Sherlock Holmes karakterine Jeremy Brett’in hayat verdiği Sherlock Holmes’un Maceraları adlı 7 sezonluk dizi, 1984’ten 1994’e kadar sürmüş ve Jeremy bir ikon haline gelmiştir.

Birçok kitap, film ve dizi gibi yapıtla karşımıza çıkmış olan Sherlock Holmes’un en ünlü yapımlarından biri olan film 2009 tarihli Sherlock Holmes’tur. Yönetmenliğini Guy Ritchie’nin yaptığı filmde Sherlock karakterine hayat veren oyuncu Robert Downey Jr. Olmuştur. Çok tutulan filmin ikincisi ise 2011 yılında Sherlock Holmes: Gölge Oyunları adıyla gösterime girmiştir.

2010 yılında Mark Gatiss tarafından uyarlanan Sherlock isimli 13 bölümlük TV dizisinde Sherlock karakterini Benedict Cumberbatch canlandırmıştır ve dizi yayınlandığı dönemden günümüze kadar büyük bir ilgiyle takip edilmiştir.

Sherlock Holmes Karakteri ve Diğerleri

Sherlock Holmes Karakterleri Kimlerdir?

Ana karakter olan Sherlock Holmes, üstün yeteneklere sahip bir dedektiftir. Bir dahi olan Sherlock kimsenin göremediği ayrıntıları anında fark edip olayları hızlı bir şekilde çözümleyebilmektedir. Bu yeteneği sayesinde birçok suçu aydınlığa çıkaran Sherlock, polisin çözemediği suçlarda baş vurduğu ilk adam haline gelmiştir.

John Watson ise Sherlock ile ev arkadaşlığı yapan bir doktordur. Yolu Sherlock ile kesiştikten sonra bir dedektif yardımcısı haline gelmiş ve Sherlock’un maceralarını yazmaya başlamıştır. Dolayısıyla Sherlock’u okurla buluşturan kişi John Watson olmuştur.

Greg Lestrade ise devletin dedektiflerindendir. Çözemediği davalarda Sherlock’a başvurmak durumunda kalan Lestrade ondan ne kadar haz etmese de Sherlock olmadan da yapamamaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir