"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tenet Filmi ve Karakterleri

Tenet filmi, yapımcılığını Emma Thomas‘la birlikte yapan Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen 2020 bilim kurgu aksiyon-gerilim filmidir. John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki gibi başarılı oyuncular kadrosunda yer alıyor. Film, geleceğin günümüz dünyasını yok etme tehdidinde bulunan bir saldırıyı önlemek için zamanın akışını manipüle etmeyi öğrenen gizli bir ajanı konu alıyor.

tenet filmi
Tenet Filmi ve Karakterleri

Salgının ortasında vizyona giren film, çoğu izleyicinin kafasını karıştırmakla kalmadı aynı zamanda araştırma yapmak gibi bazı uğraşlarda bulunulmasını da isteyerek kısa sürede kendine özgü bir üne kavuştu. Inception, Interstellar ve Dark Knight serisi filmlerinin yönetmeni Christopher Nolan‘ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği “Tenet”, her Nolan filminde olduğu gibi yine alışa gelmişin dışında bir yapım. Akıllarımızı karıştıran anlamakta zorlandığımız ve zamanla adeta bir oyun hamuru gibi oynadığı klasik bir Nolan filmi olmuş diyebiliriz. Nolan bu film üzerine yirmi yıl düşünmüş ve senaryosunu tam altı yılda tamamlamıştır. Filmin gerçek bir bilim temelini dayanması için Fizikçi Kip Thorne dan destek alınması merak duygumuzu daha da kabartıyor açıkçası.

Basit bir ifadeyle Tenet, belirli olayların geriye doğru oynandığı anlamına gelen “tersine çevirme” kavramı ile ilgili. Bu aktörlerin tersten konuşurken ya da ters yönde hareket ederken diğerlerinin düz yönde hareket ettiği bazı sahnelerde kendini gösteriyor.

Filmin Konusu

Uluslararası casus olan baş kahramanımız dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmak üzere görevlendirilir. Zamana meydan okuyarak görevi yerine getirmeye çalışan kahraman kendisini bir anda macera dolu savaşın içinde bulur.

Film bir opera baskını sahnesi ile açılıyor. Gerçek adını bilmediğimiz bir kahramanın bu sahnenin sonrasında bir sadakat testinden geçmiş olduğunu anlıyoruz. Kahramanımıza  test sonrası “tenet” kodunun kullanıldığı bir ajan kuruluşunun parçası olarak görev veriliyor. Görev, bazı cisimlerin zamanda manipülasyona sebep olan gelecekten gelen bir teknolojinin kullanıldığı nükleer enerjiden daha ağır sonuçlara sebep olabilecek bir silah olan “algoritmanın” korunması. Tenet ekibine ve kahramanımıza da bu görevinde teknolojiyi belirli ölçülerde kullanabilme imkanı verilmektedir.

Zamanda manipülasyona sebep olan algoritmanın bilimsel formülünü bulan bilim insanı olumsuz etkilerini düşünerek formülü dokuz parçaya ayırıp geçmişe göndererek saklamış. Sonra da intihar etmiştir. Film, algoritmanın son parçasını ele geçirmeye çalışan kötü bir karakterle, kahramanlarımız arasında geçmektedir.

Tenet Film Karakterleri

1- The protagonist (Kahraman)

  • Tenet adlı filminin ana karakteridir. Aktör John David Washington tarafından canlandırılmıştır.
  • Amerikan vatandaşıdır.
  • Merkezi İstihbarat Teşkilatı tarafından görevlendirilir.
  • Neil (en iyi arkadaşı)
  • Kat (aşk ilgisi)

Kahraman, hakkında dünyayı kurtarmak için savaştığı gerçeğinden başka pek bir şey bilinmiyor. O, gerçek zamanın ötesinde bir görevle ortaya çıkacak ve uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasında, tek bir kelime ile silahlanarak bu yolculuğa başlayacak.

tenet neil
Tenet Filmi Neil karakteri (sol) ve Karaman (Sağ)

2- Neil

Robert Pattinson tarafından canlandırılan Neil karakteri, kahramanımızın en iyi arkadaşı ve de tenet ekibinin bir üyesidir.
İngiliz vatandaşıdır.
Kahraman (en iyi arkadaş)
Kat (arkadaş)

Filmin en sempatik ve eğlenceli karakteri diyebiliriz. Neil’in, zamanı kahramanımıza göre tersten işlemektedir. Son ana kadar formülü ele geçirmek için canını dişine takarak çalışan Neil, kahramanımıza her zaman bir siper görevi görmüştür.

Filmi izleyen ve etkisinden çıkamayan çok kişi filmle ilgili ilginç teorilerde de bulunmuştur. Formülü ele geçirmeleri için yer altında kahramanımıza ve İves’e kapıyı açanın kim olduğu bilinmese de çantasından sarkan kırmızı ip o kişinin Neil olduğunu ve opera binasında kahramanımızı ters yüz edilmiş mermiden kurtaran kişinin de Neil olduğu ve Neil’in Kat’in oğlu oluğu yönünde bir takım yorum ve teoriler izleyenler tarafından ortaya atılmıştır. Zamanın böylesine eğilip büküldüğü filmde her şey olasılık dahilinde olabilir.

Bu soruların cevaplarını filmde kendiniz bulun diye yada dikkat etmediyseniz bu yazıyı okuduktan bir kez daha düşünmeniz için buraya bırakıyoruz.

3- Andrei Sator

Kenneth Branagh’ in hayat  verdiği Sator karakteri. Tenet filminin ana karakterlerindendir. Kısaca kötü adam diyebiliriz. Sator, Sovyet döneminden kalma kapalı bir şehir olan Stalsk-12’de doğmuştur. Yıllarca radyasyonda çalışmışttır ve gelecekle ilk sözleşmesini bir zaman kapsülünde bulmuştur. Ortağını öldürmüş ve altın külçeleri karşılığında komisyoncu olarak gelecek için çalışmaya başlamıştır. Kendisine pankreas kanseri teşhisi konmuş ve önceden belirlenen ölümü üzerine Algoritmayı kullanarak dünyayı kendisiyle birlikte yok etmeye karar vermiştir. Gelecek nesiller tarafından, iklim değişikliğinin etkilerini tersine çevirme umuduyla tüm dünyanın entropisini tersine çevirmek için yaratılan bir silah olan Algoritmanın yeniden birleştirilmesine yardımcı olmak için kullanılan bir Rus oligarkıdır.

tenet filmi sator ve kat
Sator Ve Kat karakterleri

3- Kat

Katherine Barton (kısaca Kat olarak bilinir). Tenet filminde yardımcı bir karakterdir. Oyuncu Elizabeth Debicki tarafından canlandırılmıştır. Kahramanımızın şu anki sevgilisi ve kötü karakter olan Sator’un eski karısıdır.

Tenet : Sevilen Replikler

– alacakaranlık bir dünyada yaşıyoruz.
– gün batarken dostun yoktur. (Filmde aynı zamanda bir paralodır.)

“Hepimiz yanan bir binaya koşarak girebileceğimizi düşünürüz. Ama o sıcaklığı hissedene kadar bunu bilmeyiz.”

-Gelecektekiler bizi neden öldürmek istiyor? -Çünkü okyanusları yükseldi ve gölleri kurudu. Her şeyi geri döndürmekten başka çareleri kalmadı.

– Her nesil hayatta kalmaya çalışır. – Dünyayı mahvettiğimiz için gelecektekilerde bizden kurtularak tam olarak bunu yapıyor zaten.

“Düşünüyordum da; bizler onların atalarıyız. Bizi yok ederlerse, onlarda yok olmazlar mı?”

“İşte bu büyükbaba paradoksu. Geçmişe gidip büyükbabanı öldrürsen, ailen ve sen dolayısıyla hiç varolmamış olurusun. Peki bu durumda büyükbabayı kim öldürdü?”

“Bir kaplanla pazarlık edemezsin. Ona sadece hayranlık uyarsın taki düşman oluncaya ve sana gerçek doğasını göstrene kadar.”

Tenet Filmi neden izlenmeli?

Geçekten izlenmesi gereken bir Nolan filmi olduğunu belirtip sizi izlemeye teşvik edecek bir kaç bilgi daha verip yazıyı tamamlayalım.

tebet uçak akzası
Tenet- Uçak kazası sahnesi

Filmin en unutulmaz sahnelerinden biri, Neil’in uçak kazası planıydı. İzleyenlerin de onaylayacağı üzere, sahne inanılmaz derecede gerçekçiydi. Sıkı durun, sahnenin bu kadar gerçekçi görünmesinin nedeni zaten gerçek olması!

Nolan, sahneyi çekmek için başlangıçta minyatür bir uçak kullanmayı düşünmüştür. Ancak ıskartaya ayrılmış bir uçağı alıp gerçek bir binaya çarptırmanın daha ucuza mal olacağını hesaplayınca işler değişmişti. Bilindiği gibi yönetmen, The Dark Knight Rises’ın unutulmaz başlangıç sahnesinde de buna benzer bir şey yapmıştı. Yani bu, Nolan’ın film için bir uçağı ilk kez hurda edişi değil.

Nolan’a çalışmak için 205 milyon dolarlık devasa bir bütçe ayrıldı ve Tenet’i tüm zamanların en pahalı orijinal filmleri arasına sokuyor.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir