"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tom ve Jerry Karakteri

Last updated on Aralık 12, 2020

Tom ve Jerry Karakteri, 1940 yılında William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılan bir çizgi filmin karakterleridir. Tom isimli kedi ve Jerry isimli farenin maceralarının konu edildiği bu çizgi film serisi ortaya çıktığı dönemlerden günümüze dek gelmiş ve oldukça ilgi çekmeyi başarmıştır.

Tom ve Jerry’nin Konusu Nedir?

Tom, evin kedisidir ve Jerry ise onunla aynı evi paylaşan bir faredir. Kurnaz bir fare olan Jerry, kendisini kovalayan ve her daim yakalamak için uğraşan Tom’a karşı zekice planlar kurar. Genellikle Jerry’e karşı mağlup düşen Tom ise yılmadan bu kovalamacayı sürdürür. Tom ve Jerry kısa filmlerinde genellikle bu iki ana karakter gösterilirken bazı bölümlerde farklı karakterlere de yer verilmiştir. Örneğin, Spike isimli evin köpeği ve yavrusu Tyke, Butch isimli bir sokak kedisi, Toodles isimli beyaz bir dişi kedi ve Mommy Two Shoes isimli evin hizmetçisi gibi karakterler kimi zaman izleyici karşısına çıkmıştır.

Geçmişten Günümüze Tom ve Jerry Karakteri

Geçmişten Günümüze Tom ve Jerry

William Hanna ve Joseph Barbera tarafından Metro-Goldwyn-Mayer stüdyolarında yaratılan Tom ve Jerry’nin bu dönemde 114 kısa filmi çekilmiştir. Bu çizgi filmlerin konusunu ise evin kedisi olan Tom ile aynı evi paylaşan fare Jerry’nin komik maceraları oluşturmuştur. Hanna-Barbera ikilisinin yazıp yönettiği bu çizgi filmlerden 7 tanesi En İyi Kısa Animasyon Filmi Ödülü almıştır.

MGM‘nin kapanmasının ardından 1960 yılında Tom ve Jerry, Batı Avrupa’da izleyiciyle buluşturuldu ve 1967’de Chuck Jones tarafından tekrar Hollywood’a getirildi. Toplamda 161 kısa filmi çekilen Tom ve Jerry’nin kısa film serisi böylelikle sonlandırılmış oldu.

1970’te yaratıcıları Hanna-Barbera’nın bir stüdyo kurması üzerine Tom ve Jerry flmleri televizyona taşındı ve böylece daha geniş kitlelere ulaştırıldı.  Televizyona taşındığı dönemde birçok kedi-fare kovalamacasının yer aldığı programların aksine Tom ve Jerry en çok izlenen olmayı başardı.

1975 yılında Hanna-Barbera bir araya gelerek Tom ve Jerry Şov adlı bir sabah programı yaptılar ve bu program iki sene boyunca cumartesi sabahları televizyonda yayınlandı.

1978 yılında MGM Stüdyoları’nın Turner Entertainment tarafından devralınmasıyla Tom ve Jerry, yeni şirketin birden fazla kanalında gösterilmeye başlandı.

Kedi-fare kovalamacası denilince ilk akla gelen yapım olan Tom ve Jerry, televizyon ekranlarıyla sınırlı kalmadı; Fındıkkıran Masalı ve Oz Büyücüsü gibi uzun metrajlı filmlerle beyaz perdede izleyici karşısına çıktı.

Günümüzde hala büyük bir ilgiyle çocuk yetişkin her yaştan insanın keyifle izlediği Tom ve Jerry- Cartoon Network adlı kanalda yayınlanmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir