"Enter"a basıp içeriğe geçin

Turist Ömer Karakteri

Last updated on Ocak 13, 2022

Turist Ömer karakteri, Türk sinema tarihinin en önemli kurgusal karakterlerinden biri olarak bilinmektedir. 1964 Yılında hayatımıza giren bu karakter, kuşkusuz Yeşilçam’ın en sevilen karakterlerinden biri olarak gösterilmektedir. 10 Farklı filmde yer alan Turist Ömer, dönemin en önemli oyuncularından biri olan Sadri Alışık tarafından canlandırılmaktadır. Peki, Turist Ömer’e hayat veren Sadri Alışık kimdir? İşte, merak edilen bu sorunun detaylı yanıtı…

Sadri Alışık Kimdir?

Sadri Alışık Kimdir?

Sadri Alışık, 5 Nisan 1925 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1939 Yılında Eminönü Halkevi tiyatrosunda amatör oyunculuğa başlayan ünlü oyuncu, tarihler 1943 yılını gösterdiğinde profesyonelliğe geçiş yapmıştır.

Oyunculuk konusunda kısa süre içerisinde kendini kanıtlayan ünlü oyuncu, 1944 yılında Faruk Kenç isimli yönetmenin yönettiği Günahsızlar filmi ile sinemaya merhaba demiştir. Yeşilçam’ın aranan oyuncularından biri olmaya başlayan Sadri Alışık, Turist Ömer karakteri ile izleyicinin gönlünde taht kurmuştur.

Turist Ömer tiplemesiyle birlikte hayatımıza giren ve oldukça sevilen Sadri Alışık, gösterdiği unutulmaz performanslar sayesinde birçok ödülün de sahibi olmuştur. Kariyer boyunca, 50’ den fazla filmde oynayan ünlü oyuncu son olarak 1994 yılında çekilen Yengeç Sepeti filmi ile kameraların karşısına çıkmıştır.

Oyunculuğun yanı sıra 1964 yılında plak çıkaran ünlü oyuncu Sadri Alışık, kısa süre de olsa müzik dünyasında yer edinmiştir. Tarihler 18 Mart 1995 yılını gösterdiğinde karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği tedavisi gören Sadri Alışık, ne yazık ki hayatını kaybetmiştir. Türk sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olarak gösterilen Sadri Alışığın filmleri günümüzde de severek izlenmekte ve hala reyting rekorları kırmaktadır.

Turist Ömer Karakteri

Turist Ömer Karakteri

Turist Ömer karakteri, Yeşilçam’ın en önemli ve en popüler karakterlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Beyaz perdeye 1964 yılında çıkan Turist Ömer, ünlü oyuncu Sadri Alışık tarafından canlandırılmaktadır.

Son derece komik, eğlenceli ve bir o kadar sevimli rolleri ile gönüllerde taht kuran Turist Ömer karakteri, ilk güldürü efsanelerinden biri olarak da kabul edilmektedir. Halen severek izlenen Turist Ömer filmleri, günümüzde de reyting rekorları kırmaktadır.

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir